Vietnam, Laos, Kambodža

Na dnešní den, jsme měli domluvenou prohlídku místních památek, takže snídaně byla v osm hodin a v devět na nás čekal před hotelem taxikář s dodávkou.

Nejprve jsme zamířili k hrobce císaře Tu Duca, kde jsme se zdrželi zhruba hodinku a prošli téměř celý areál. Vstupné do tohoto komplexu je 55.000 VND / osoba. Císař žil v opravdovém luxusu, měl 104 manželek a bezpočet konkubín. Nezanechal žádné dědice, pravděpodobně byl neplodný kvůli prodělaným neštovicím. Na nádvoří jsou sochy slonů, koní a maličkých mandarínů, kteří museli být menší než císař, který měřil pouhých 153cm. Jeho ostatky zde nejsou uloženy a není dodnes známo, kde je pochován. V jedné z budov byla možnost nechat se obléknout do tradičního kostýmu a nechat si zhotovit foto, ale Petry minuly tuto atrakci, takže nemáme jejich foto, alespoň tedy pro ilustraci.

Brána u hrobky císaře Tu Duca

Hrobka císaře Tu Duca

Možnost nechat se obléct do tradičního kostýmu a nechat vyfotit

Následovala zastávka na nedaleké vyhlídce, odkud vojáci střežili průjezd lodí po řece. Zde je vstup zdarma.

Odstřelovací věž

Tomáš s výhledem na koryto řeky

Odtud naše cesta pokračovala k další hrobce, tenktokrát Minh Manga. Je nejvelkolepější a nejharmoničtěji zapadá do okolního prostředí. Hrobku jsme bohužel neviděli, protože se vchod otevírá pouze jednou za rok při příležitosti výročí císařovy smrti. Vstupné 55tis VND.

Jedna ze tří bran, kudy se jde k hrobce Vchod do hrobky

Společné foto

Další zastávkou byla hrobka císaře Khai Dinh. Je v jiném architektonickém stylu než jiné hrobky, spojuje rozmanité vietnamské a evropské prvky. Gotický dojem podtrhuje černěný beton, kterým je chrám pokrytý zvenku. Interiér připomíná explozi pestrobarevné mozaiky. Uvnitř je umístěna pozlacená bronzová socha císaře a jeho ostatky jsou uloženy 18m pod touto sochou. Vstupné bylo opět 55tis VND / osoba.

Petra a hlava draka

Už nám nějak vyhládlo a tak jsme zamířili na výborný oběd do restaurace Sai Gon.

Restaurace Sai Gon Výborný oběd v restauraci Sai Gon

Odtud naše cesta vedla k pagodě Thien Mu, kde je zaparkován automibil značky Austin, kterým v roce 1963 přijel mnich Thich Quang Duc do Saigonu, kde se na protest proti politice jihovietnamského prezidenta upálil. Fotografie zachycující tento čin se objevila na předních stránkách světových novin.

Petra s lodí

Pagoda Thien Mu Austin

Od pagody nás taxikář zavezl k Citadele, kde se s námi rozloučil, schrábnul prachy a zmizel. Citadela má 2m silné a 10km dlouhé hradby, za kterými se nachází Císařská pevnost, brána Ngo Mon, Síň nejvyšší harmonie, Síně mandarínů jezero Tinh Tam a uprostřed se nachází Zakázané purpurové město (určené výhradně pro osobní účely panovníka, kam mohli pouze eunuchové).

Jaké to překvapení, když náhle během prohlídky areálu zaslechneme češtinu. Oslovil nás mladý pár, jestli nechceme jít na představení do královského divadla. Potřebují minimálně 14 lidí, jinak se hrát nebude. Petry nakonec obě souhlasily, zaplatily 70tis VND / os. a šly se na část představení podívat. V jižním rohu se nachází chrámový komplex To Mieu, kde můžete vidět 9 uren a každá z nich je věnována jednomu panovníkovi dynastie Nguyen. Jsou vysoké kolem dvou metrů a váží od 1,9 do 2,6 tun.

Vchod do Citadely

Meditace

Harry si vybral urnu

Petra, Tonny a Petra

Železní hlídači

Unaveni po celodenním výletování jsme se vrátili do hotelu Binh Minh Sunrise, kde jsme si dali rychlou sprchu a vyrazili na olejové masáže do nedalekého Moon Spa :) Cena jedné hodinové masáže vyšla na 8USD. Nekteří se spokojili s klasickou masáží jen Peťa Š. si vybrala nedobrovolně Bloody olejovou masáž. Zatímco já, Harry, Michal a Tomáš jsme šli najít resturaci na večeři, Pétě spadla během masáže garnýž přímo na nosánek. Krve bylo jako z v***.

Po úspěšném ošetření (dva tampony v nose) jsme to museli všichni pořádně zapít vodkou Finlandia s Mirindou (džus v obchodě neměli).