Pár informací o Kubě


Hodnocení uživatelů:  / 5

Oficiální název: Kubánská republika

Hlavní město: Ciudad de La Habana (Havana)

Další města: 
Santiago de Cuba, Camaguey, Holguín, Guantánamo, Bayamo

Rozloha: 111000 km2

Kuba - Ekonomické údaje

Měna:
Kubánské peso – Peso Cubano Nacional (CUP) / 100 centavos (nacionales) a Konvertibilní peso – Peso Cubano Convertible (CUC) / 100 centavos (convertibles)

Orientační ceny:
1,5 l balené vody 0,70 CUC
pivo v plechovce 1,– CUC
chleba 3,50 pesos
pizza con quesso 3,– až 6,– pesos
1 € = 1,12 CUC (07/2010), při odletu na letišti 1 € = 1,13 CUC
vstup na diskotéku: 10 CUC
drink na diskotéce: 2 CUC / ks

Podnebí:
Tropické se suchým obdobím od prosince do března. Průměrná teplota je v Havaně v lednu 22 stupňů a 27 stupňů v srpnu. Nejlepší období pro dovolenou na Kubě je od prosince do dubna, vyhnete se tak hork ým letním měsícům a hurikánům.

Kuba - Obyvatelstvo

Počet obyvatel:
11236790

Národnostní složení:
mulati: 51 % , běloši: 37 %, černoši: 11 %, asiati: 1 %

Náboženství:
bez vyznání (56%), katolíci (38%), protestanti

Gramotnost:
95,70%

Úřední jazyk:
španělština

Kuba - Formality

Vízum:
občané ČR, držitelé všech druhů pasů, potřebují pro vstup na Kubu vízum. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje na počkání konzulární oddělení ZÚ Kuby v Praze (Sibiřské nám. č 1., Praha 6) vízum ve formě turistické karty, která stojí 630,- Kč. Tato karta může být vyřízena i v rámci turistického pobytu prostřednictvím cestovní kanceláře. Rovněž v mnoha zemích je možno získat turistická víza na Kubu na letišti před odletem na Kubu.

Cestovní doklady:
platný cestovní pas (doba platnosti minimálně do opuštění Kuby); turistovi zůstává druhá polovina turistické karty (víza), která se odevzdává při odletu. Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek (25 CUC za osobu).

04.07.2010 - Praha - Frankfurt - Varadero


Hodnocení uživatelů:  / 3

Napsal Pavel Šťastný

Aneb jak jsem poprvé letěl v business class

Po předchozích dvou cestovatelských dovolených přišel čas dát si nějakou odpočinkovou "válecí" dovolenou. Bylo na výběr několik možností. První možností byly Spojené Arabské Emiráty, ty bohužel padly termínově v momentě, kdy volala pani z cestovky a ptala se jestli mám vyřízené vízum. Přestože mají na stránkách poznámku o tom, že vízum vyřídí, tak to trvá 4-5dní a nelze to prý urychlit. Takže odlet pozítří padá. Další v pořadí byla Dominikánská republika, kterou než jsem došel do cestovky zaplatit, tak se vyšplhala o 7tis více než jsem si vyhlídnul. Takže přímo v agentuře jsme změnili vyhledávání a nakonec se objevila Kuba v cenově přijatelné nabídce. Neváhal jsem a objednal odlet za tři dny z Frankfurtu. Když jsem požádal ještě o objednání parkoviště, paní za mnou ve frontě málem omyli, už takhle čekala přes půl hodiny, než se vytiskly všechny potřebné doklady.

Odlet se pomalu blíží, takže v sobotu jsem ještě dojel za kamarádem pro průvodce a vyzvěděl od něj pár informací, byl na Kubě před pár měsíci. Opoledne jsem ještě zván na grilovačku, ale není to na dlouho, přecijen mě čeká dost brzké vstávání a 5hodin cesty. A taky ještě zabalit, dřív sem to nějak nestihnul :)

Je neděle 5.20 ráno, všichni z ulice ještě spí, dobaluju poslední věci a nakonec vyrážím na cestu asi s půlhodinovým zpožděním oproti původnímu plánu. V sedm hodin již pomalu míjím Rudnou a mířím po plzeňské dálnici na Rozvadov - Norimberk - Frankfurt. Na Přimdě ještě tankuju do plna LPG, abych se již nemusel nikde cestou zdržovat. Na kalkulačce zjištuju přibližnou spotřebu, takže přes Německo dávám tempomat již jen na 145 :) Dálnice v Německu jsou tak hezky udělaný, že by z toho jeden usnul, ale vydržel jsem to. Těsně před Frankfurtem mi dochází plyn, ale nebudu už se zdržovat tankováním, stačilo, že jsem ztratil čas díky několika opravám, které na dálnici probíhají, takže se musí jet 80km/h.

Zaparkováno na parkovišti

Transfer na letiště

Díky navigaci sem za chvilku na parkovišti, kde nechám auto stát pro příštích 12dní. Díky zpoždění nestíhám transfer, který právě odjíždí, ale zanedlouho pojede další. Cesta na letiště trvá asi 8minut, takže za chvíli už hledám okénko, kde si mám koupit na Kubu povinné "vízum" - turistickou kartu. Zkusil jsem to rovnou u Check-Inu, ale nepochodil jsem, že prý si to mám koupit až u GATE. Při odbavení se projevila první výhoda zájezdu, který jsem zakoupil...na cestu na Kubu bych měl být ve vyšší třídě - Premium Economy Class (aspoň to trochu ospravedlňuje cenu letenky). Na odbavení bylo několik přepážek...ale u normální Economy stálo asi 200lidí...u Premium sem byl na řadě třetí :D

Fronta na Check-In pro Economy Class - ještě pokračuje za rohem

No nic, chystám se k tomu správnému Gate, neboť Boarding Time je na 13hod. U milých slečen za přepážkou kupuji turistickou kartu za 25EUR...nejdřív mě teda chtěla stáhnout o 35...ale na mě si jen tak nepřijde. Po chvilce nudného sezení jsem vyrazil za slečnou u vedlejší přepážky, aby mi přidělila místo k sezení. Na palubním lístku jsem ho neměl od Check-Inu. Slečna chvíli telefonovala a pak mi předala nově vytisknutý Boarding Pass s místem 7D, že prý ale bohužel to není u okénka. No co se dá dělat.

05.07.2010 - Varadero


Hodnocení uživatelů:  / 0

Napsal Pavel Šťastný

Zbytek včerejšího večera jsem zakončil celkem brzy v posteli, časový posun 6 hodin udělá svoje.

Když jsem se probudil, venku už bylo světlo. Mrknul jsem na dálkové ovládání od klimatizace a usoudil, že to bude ten správný čas, abych vstal a šel na snídani. Cestou mi bylo trochu divný, že jsem nepotkal ani živáčka. Ha těsně před budovou, kde se podávalo jídlo, jsem potkal další dva lidi...je to dobrý, nejsem tu sám :) Přikročím ke dveřím...a ty nešly otevřít, na dveřích píšou otevírací dobu od 7:30... vytáhnu mobil...a ono bylo 7:25 shocked

Pohled na pláž

Dopoledne jsem příjemně strávil u moře, v moři a samozřejmě v takovém vedru se musí doplňovat tekutiny, takže dalšími místy byly samozřejmě bary. Dva bary u bazénu a jeden bar na lobby...to dá přecijen zabrat :) Nechtěl jsem opalování hned první den přehnat, tak jako se nám to přihodilo na Srí Lance a v Malajsii, takže odpoledne jsem se vydal na lekce Salsy.