Kuba

Oficiální název: Kubánská republika

Hlavní město: Ciudad de La Habana (Havana)

Další města: 
Santiago de Cuba, Camaguey, Holguín, Guantánamo, Bayamo

Rozloha: 111000 km2

Kuba - Ekonomické údaje

Měna:
Kubánské peso – Peso Cubano Nacional (CUP) / 100 centavos (nacionales) a Konvertibilní peso – Peso Cubano Convertible (CUC) / 100 centavos (convertibles)

Orientační ceny:
1,5 l balené vody 0,70 CUC
pivo v plechovce 1,– CUC
chleba 3,50 pesos
pizza con quesso 3,– až 6,– pesos
1 € = 1,12 CUC (07/2010), při odletu na letišti 1 € = 1,13 CUC
vstup na diskotéku: 10 CUC
drink na diskotéce: 2 CUC / ks

Podnebí:
Tropické se suchým obdobím od prosince do března. Průměrná teplota je v Havaně v lednu 22 stupňů a 27 stupňů v srpnu. Nejlepší období pro dovolenou na Kubě je od prosince do dubna, vyhnete se tak hork ým letním měsícům a hurikánům.

Kuba - Obyvatelstvo

Počet obyvatel:
11236790

Národnostní složení:
mulati: 51 % , běloši: 37 %, černoši: 11 %, asiati: 1 %

Náboženství:
bez vyznání (56%), katolíci (38%), protestanti

Gramotnost:
95,70%

Úřední jazyk:
španělština

Kuba - Formality

Vízum:
občané ČR, držitelé všech druhů pasů, potřebují pro vstup na Kubu vízum. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje na počkání konzulární oddělení ZÚ Kuby v Praze (Sibiřské nám. č 1., Praha 6) vízum ve formě turistické karty, která stojí 630,- Kč. Tato karta může být vyřízena i v rámci turistického pobytu prostřednictvím cestovní kanceláře. Rovněž v mnoha zemích je možno získat turistická víza na Kubu na letišti před odletem na Kubu.

Cestovní doklady:
platný cestovní pas (doba platnosti minimálně do opuštění Kuby); turistovi zůstává druhá polovina turistické karty (víza), která se odevzdává při odletu. Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek (25 CUC za osobu).

Konzulát:

Embajada de la República Checa
Ave Kohly 259, entre 41 y 43
Nuevo Vedado La Habana, CUBA
tel: 0053-7-8833 201; 0053-7-8833 467
fax: 0053-7-8833 596
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Adresa velvyslanectví: 
Sibiřské nám. 1, Praha 6 
160 00 
tel: 224 311 253, 233 321 309 
fax: 233 341 029

Důležitá telefonní čísla:
První pomoc 55-1185,55-1584,55-1585 
Nemocnice ”Clínica Central Cira García” 204-2811-14 
Policie 867 7777
Hasiči 867-5555
Panataxi 55 5555

Elektrické napětí:
110V, 60Hz

Očkování:
http://www.vakciny.net/CIZINA/DESTINACE/kuba.htm

Rizika:
V současné době se zde vyskytuje "dengue", onemocnění ze štípnutí hmyzem. Doporučujeme ihned kontaktovat lékaře.
Zdravotní rizika téměř neexistují. Nicméně je dobré být očkováni proti žloutence a tyfu, i když hrozba nákazy je značně omezená. 
Daleko větší nebezpečí představuje nepříjemné slunce a s ním spojený úpal nebo dehydratace. Podobně nepříjemný zážitek může být po osobním kontaktu s mořským ježkem a pijavicemi. Je třeba se před vstupem do moře přesvědčit, že tam tito mořští živočiši nejsou. 
Bezpečnostní rizika: podle všeho je země jednou z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky, byť to ale neznamená, že si nemáte dávat pozor na kapesní zlodějíčky. Především na veřejných plážích je dobré si dávat pozor na své věci.

Zajímavosti

HAVANA se nachází na západní straně Kuby. Se svými koloniálními paláci, muzeji a kostely osloví opravdu každého turistu. Najdete zde také mnoho kulturních zařízení, kina, hudební festivaly Varadero jedna z nejznámějších a nejčistších pláží na světě. Tato pláž je postavena dle miamského modelu, proto je velmi oblíbená u amerických turistů. Santiago, nejstarší městské centrum v zemi, zároveň umělecké centrum země. Gran Parque Nacional Sierra Maestra - deštné pralesy s mnohými trekovými stezkami. Baracoa - koloniální městečko, nejstarší na Kubě Trinidad - historické město Isla de la Juventud - národní park na jihu ostrova - pro turisty vstup pouze s průvodcem (auto s průvodcem pro čtyři osoby lze pronajmout v Nueva Gerona - 70 USD celkem.

Historie

Před příchodem Španělů ostrov obývali především Sibonejové, Guanajatabejové a Tainové. V roce 1492 přistál u pobřeží Kryštof Kolumbus a roku 1511 začala španělská kolonizace. Za sedmileté války obsadili Havanu Britové, avšak výměnou za Floridu byla vrácena Španělsku. Tajná jednání Američanů se španělským guvernérem o anexi ostrova USA byla přerušena po protestech Anglie a Francie. V roce 1812 bylo krvavě potlačeno velké povstání černých otroků. V roce 1868 byl zahájena desetiletá válka za nezávislost, v jejímž průběhu byla proklamována Kubánská republika. Od drtivé porážky Španělů ve válce s Američany v roce 1898 byla Kuba spravována americkou armádou. Kuba se stala protektorátem USA, ale roku 1902 byla vyhlášena nezávislá republika. Smlouva o vzájemných vztazích mezi Kubou a USA z roku 1903 potvrdila přímou politickou, hospodářskou a finanční závislost Kuby. 30. léta byla poznamenána velkou politickou nestabilitou. Po 2. světové válce se politika Kuby dostala znovu plně pod kontrolu USA. Roku 1952 se po provedení puče za pomoci USA dostal k moci Fulgencio Batista Zaldívar. Jeho diktatura vyvolala vznik hnutí odporu v čele s Fidelem Castrem Ruzem. V průběhu národně osvobozeneckého povstání se Castro ujal úřadu ministerského předsedy. V létě 1962 požádala kubánská vláda o vojenskou pomoc SSSR, na to USA reagovaly námořní blokádou ostrova.

Obchodní embargo zachovávaly USA vůči Kubě až do 90. let. Po kolapsu komunismu v Evropě na počátku 90. let se prohloubila krize Castrova režimu. Pod tlakem okolností se kubánské hospodářství začalo od jara 1995 otevírat zahraničnímu kapitálu. V posledních letech sílí protesty protikomunistické opozice. V důsledku masového útěku Kubánců do USA v roce 1994 zrušil americký prezident zákon umožňující kubánským uprchlíkům azyl. V září 1994 se USA zavázaly přijmout 20 000 kubánských emigrantů ročně. V roce 1999 a 2000 přijala Komise pro lidská práva OSN rezoluci, která odsuzuje potírání lidských práv na Kubě. V obou případech tuto rezoluci předkládali čeští dipomaté. Na jaře 2000 se před českou ambasádou konala statisícová demonstrace kubánských "pracujících" proti těmto aktivitám české diplomacie. V lednu 2001 byli ve městě Ciego de Ávila zadrženi čeští občané Ivan Pilip a Jan Bubeník, které kubánské úřady viní z protistátní činnosti. Pilipa s Bubeníkem pustil Castrův režim po více než dvaceti dnech vězení. Je dobré vědět Ubytování v hotelech na Kubě, nejen v Havaně, ale i v ostatních turisticky zajímavých oblastech, je dobré kvality. Hotely jsou většinou provozovány společně se zahraničním partnerem - řetězce známých hotelů převážně španělských, italských a německých zaručují standardní kvalitu služeb.

Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A i B. Je třeba vzít v úvahu problém s pitnou vodou, nelze používat vodu z místní vodovodní sítě, ale pouze vodu kupovanou v láhvi s neporušeným uzávěrem.

Kuba je proslulá svým kubánským rumem. Za přijatelné ceny je možné ochutnat langustu a další speciality z mořských živočichů. Typické kubánské jídlo je Congrí (rýže s barevnými fazolemi), Moros y Cristianos (rýže s černými fazolemi). V současné době existuje kromě klasických restauraci i možnost stravování v soukromí v tzv. ”paladarech”, kde jsou zpravidla nižší ceny a kvalita obsluhy je dobrá. Nedoporučuje se konzumace potravin od drobných prodejců na ulici.

Na Kubě platí dvojí měna - americký dolar a kubánské peso. Cizinci platí vše v dolarech. Pouze na trzích s ovocem a zeleninou je možné nakupovat za národní měnu. V určitých turistických centrech, Varadero, Cayo Coco, se však již postupně zavádí i EURO. Pro nákup pohonných hmot do automobilů je nutno využívat pouze turistické dolarové benzinové pumpy (cena benzinu speciál je 0,90 USD za litr). Benzin je často velmi nekvalitní, ředěný vodou a způsobuje problémy s provozem vozidla.

Orientační ceny za půjčení automobilu:
malé vozy: Subaru Vivio 45 USD/den (do 7 dnů), 35 USD/den (nad 7 dnů)
střední vozy: Daewoo Cielo, Mitsubishi Lancer 82 USD/den (do 7 dnů), 79 USD/den nad 7

V poslední době se objevují dotazy ohledně možnosti campingu či nocování pod širým nebem na Kubě. Ačkoliv nikde není uvedeno, že by tento způsob turistiky byl zakázaný, Kuba na něj není vybavena - campy neexistují. Jediný tzv. ”lidový camping” je určen Kubáncům a podmínky v něm zdaleka nedosahují úrovně ani těch nejprostších campů v Evropě. Pokud kubánská policie najde cizince spícího např. na pláži, tvrdí, že je to zakázané a že se turista musí přesunout do hotelu.

 

Zdroj: NetTravel.cz