Vietnam, Laos, Kambodža

Vlajka Vietnamu

Oficiální název: Vietnamská socialistická republika (Viêt Nam Công Hòa Xa Hni Chu´Nghiã).

Rozloha: 329 566 km2.

Obyvatelstvo: 85,262 mil. (odhad na červenec 2007) 

Hlavní město: Hanoj, Ha Noi (přes 3 miliony obyvatel).

Státní zřízení: republika.

Územní členění: 63 provincií.

Jazyk: oficiální jazykem je vietnamština; dále se mluví anglicky, francouzsky, čínsky, khmérsky a dalšími jazyky horských oblastí.

Měna: 1 vietnamský dong (VND) = 10 hao = 100 xu; klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = 20770 VND - aktuálně k 18.8.2011, 1 EUR = cca 26500 VND, 1 VND = cca 0,0085 CZK).

Náboženství: oficiálně 81 % obyvatel se nehlásí k žádnému náboženství, neoficiálně: 67 % buddhisté, 8 % katolíci, 3,5 % cao dai, 2 % hoa hoa a další.

Časové pásmo: GMT/UTC + 7 hodin.; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času.

Mezinárodni předvolba: +84

Důležitá telefonní čísla: policie (117), první pomoc (119), hasiči (118).

Doména: .vn

Zastupitelské úřady ČR

Cestovní doklady a víza:

  • Občané ČR: Potřebujete pas, jehož platnost přesahuje dobu pobytu ve Vietnamu (délka platnosti pasu není předpisy specifikována), pro udělení víza musí mít alespoň 2 stránky volné. Zkontrolujte si, zda nemáte poškozený pas. Turistická víza se udělují standardně na 1 měsíc, vyplňuje se 1 vízový formulář a přikládá se 1 fotografie pasového formátu. Víza vám (za příplatek) zajistíme za předpokladu, že v termínu stanoveném v Podrobných pokynech dodáte všechny potřebné (výše uvedené) náležitosti.
  • Občané SR: Stejné náležitosti jako občané ČR.
  • Ostatní: Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s Vietnamem a případnými tranzitními zeměmi!

Bezpečnost:

Vietnam je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy:

Platí běžné mezinárodní předpisy, z „citlivých položek“ platí limit 2 l lihovin či vína, 3 l piva, 400 ks cigaret, 100 ks doutníků, 500 g tabáku, 5 kg čaje, 3 kg kávy a osobní šperky. Celková hodnota těchto předmětů by neměla přesáhnout hodnotu 300 USD. Při nákupu všech předmětů, které by mohly být pokládány za starožitnosti, je nutné si uschovat účtenky pro případnou celní kontrolu. 

Platební karty a šeky:

Ve Vietnamu je nyní přes 600 bankovních automatů. Používání celosvětově známých platebních karet je dosud omezeno a jsou přijímány pouze ve vybraných hotelech, obchodech či restauracích v turistickém centru Hanoje, resp. Saigonu a jiných větších měst. Jinde jsou s kartami problémy, nicméně rozhodně je doporučujeme mít jako finanční rezervu. Kromě platebních karet je možné uplatnit i cestovní šeky. 

Elektřina:

Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220–240 V. Zásuvky jsou téměř stejné jako v ČR, ale v pokoji se vyskytuje několik odlišných typů. V každém pokoji se ale najde zásuvka, již vyhoví naše jednoduchá dvouvidlice.

Očkování:

Veškeré informace o očkování naleznete na webu www.vakciny.net/.

Spojení s domovem:

  • Pošta - Pošty jsou otevřené sedm dní v týdnu od 6 do 20 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Do České republiky bývá zásilka doručena do deseti dnů.
  • Místní telefon - Místní a mezinárodní hovory lze uskutečnit z automatů na karty nebo i na předplacené karty pro mezinárodní hovory. Volání do zahraničí je nejlevnější přes internet, tento způsob volání nabízí téměř každá internetová kavárna.
  • Mobilní telefon - mezinárodní roaming funguje bez potíží, pouze síť Vodafone funguje problematičtěji. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Vietnam patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů. Je možné si zakoupit místní SIM-kartu za cca 250 000 VND.
  • Internet - Internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, cena se pohybuje kolem 100 VND/min.
     

Fotografování, filmování:

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). 

Stravování

Vietnamská kuchyně patří mezi nejpestřejší na světě. Základem vietnamské kuchyně je vždy vařená rýže a ochucená zelenina. Dále jsou často součástí ryby a mořské plody, různé kořeněné maso a omáčky. Velice oblíbené jsou husté nudlové polévky, syrové nebo smažené jarní závitky a rýžové knedlíky. To vše doplňuje široká nabídka ovoce včetně méně běžných druhů, jako jsou dračí oči, pomelo, jack fruit, durian atd. 
Balenou vodu a slazené lahvové limonády je možné koupit ve stáncích na ulici i v každém hotelu.
Na našich zájezdech je samozřejmostí, že průvodci stravování pro zájemce organizují a pomáhají s jeho výběrem (na zájezdech s jídlem v ceně je toto automatické).

Klima

Sever Vietnamu leží v pásmu subtropickém, zatímco jih zasahuje do tropického pás-ma. Klimatické podmínky jsou různé – od mrazivých zim v nejseverněji položených ho-rách až po rovníkové podnebí v deltě řeky Mekong na jihu. V nízkých nadmořských výškách dosahuje průměrná roční teplota na jihu 27 °C a na severu 21 °C.