Vietnam, Laos, Kambodža

Státní vlajka Laosu

Oficiální název: Laoská lidově demokr. republika (Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao)

Rozloha: 236 800 km2

Obyvatelstvo: 6,522 mil. (odhad na červenec 2007)

Hlavní město: Vientiane - Viangchan (asi 600 tisíc obyvatel)

Státní zřízení: republika

Územní členění: 17 provincií, 1 distrikt a hlavní město

Jazyk: úředním jazykem je laoština

Měna: 1 Kip (LAK) = 100 atů; kurz 1USD = 7990 Kipů - aktuálně k 20.8.2011

Náboženství: 85 % buddhisté, 15 % animisté

Časové pásmo: GMT/UTC + 7 hodin.; oproti ČR tedy +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času

Mezinárodni předvolba: +856

Důležitá telefonní čísla: policie (191), první pomoc (195), hasiči (190)

Doména: .la

Zastupitelské úřady ČR

Velvyslanectví ČR v Bangkoku

Cestovní doklady a víza:

  • Občané ČR: Potřebujete pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platnost víza a má alespoň 2 stránky volné. Zkontrolujte si, zda nemáte jakkoli poškozený pas. Turistické vízum se uděluje po příletu na mezinárodní letiště ve Vientiane a rovněž v Luang Prabangu, má platnost 15 dnů a stojí 30 USD. V případě cestování osobním vozem se žádá o vízum na thajsko-laoském hraničním přechodu na Mostě thajsko-laoského přátelství. Vyplňuje se 1 vízový formulář v angličtině (tiskacím písmem) a přikládá se 1 fotografie pasového formátu. Při podání žádosti o laoské vízum na zastupitelském úřadu Laosu v Bangkoku se požaduje pas a 2 fotografie. Poplatek za vystavení víza zde činí 600 ThB.
  • Ostatní: Stejné náležitosti jako občané ČR. Ověřte si, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s cílovými a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost:

Laos je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy:

Lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (500 ks cigaret, 1 l alkoholu). Zakázán je dovoz a vývoz narkotik, zbraní, pornografie a rovněž starožitností. Pro dovoz a vývoz zvířat je potřebné zdravotní osvědčení. Za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Platební karty a šeky:

Bankomaty v Laosu nejsou. Platební karty jsou akceptovány v drahých hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím, a to pouze v turisticky atraktivních lokalitách jako je Vientiane a Luang Prabang. V Laosu lze uplatnit i cestovní šeky. Úřední hodiny pro jejich výměnu v bankách jsou však omezené.

Elektřina:

Elektrické napětí je 220 V, proud je střídavý. Zásuvky mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde jsou také americké zásuvky, které mají ploché otvory, v tom případě je nutný adaptér.

Očkování:

Veškeré informace o očkování naleznete zde.

Spojení s domovem:

  • Pošty - jsou otevřené v pracovní dny od 8 do 17 hod., v sobotu od 8 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky lze zakoupit u prodejců pohledů nebo na poštách. Do České republiky bývá zásilka doručena do čtrnácti dnů.
  • Místní telefon - Telefonní hovory lze uskutečnit z veřejných telefonních úřadů. Volání do zahraničí je nejrozšířenější i nejlevnější přes internet, což nabízí každá internetová kavárna.
  • Mobilní telefon - Čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s místními společnostmi, síť Vodafone zatím roaming v Laosu neposkytuje. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání – Laos patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.
  • Internet - Je běžně dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 20 Kč za hodinu.

Fotografování, filmování:

Fotografovat je možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů).

Stravování:

Laoská kuchyně je do značné míry podobná thajské. Je však méně ostrá, spíše chuťově nevýrazná. V hlavních turistických oblastech lze navštívit restaurace, které připravují thajské, indické a evropské pokrmy. Veškeré pokrmy se připravují z čerstvých surovin, jako je zelenina, čerstvé ryby, kuřata, kachny, vepřové maso, hovězí maso nebo maso z vodních buvolů. Základ všech jídel tvoří vařená nebo napařovaná lepkavá rýže. Charakteristickou chuť jídel vytváří kombinace citronové trávy (lemongrass) a čerstvého koriandru. K oblíbeným ochucovadlům patří omáčky a pasty z fermentovaných ryb (pro našince to není nic, co by musel ochutnat dvakrát), kokosové mléko, chilli, česnek, zázvor, drcené arašídy a tamarindová šťáva. Jídla jsou často zdobena zeleným salátem, nasekaným koriandrem, lístky máty, klíčky nebo fazolovými výhonky. I když se laoská káva z náhorní plošiny Bolaven řadí mezi nejkvalitnější na světě, její pití není v Laosu příliš rozšířeno. Laosané dávají přednost zelenému čaji, čerstvým ovocným šťávám a velmi dobrému pivu „Beer Lao“. Doporučuje se pít balenou vodu, která je dostupná ve všech turistických místech.

Mapa Laosu

Zdroj informací : www.chinatours.cz