Nový Zéland

Ráno jsme se vzbudili a celí natěšení na jednu z největších přírodních zajímavostí - ledovce - sme vyrazili...bohužel jak sme zjistili po 20km jízdy opačným směrem. No nic, aspoň nám neunikl překrásný vodopád Thunder Creek Falls a průsmyk Haast.

Thunder Creek Falls

Průsmyk Haast

Kvůli nedostatku času jsme původně plánovanou Jackson Bay vyměnili za Haast Beach, kde jsme kromě klidnějšího moře a rozmanitější pobřežní flory našli i schránku místního korýše.

Haast Beach

Haast Beach

Lucky objev

Jak už bývá u Lucky zvykem, nemohli sme vynechat další z vyhlídek, kterou byla Knights Point. Nedaleko jsme se stavili ještě na chvilku na lososové farmě, kde měli sádky nejen s malými kousky, ale i s obrovskými kusy.

Výhled z Knights Point

Lososová farma

Lososová farma

Ačkoliv nic nenaznačovalo tomu, že za nepřehlédnutelnou zelenou masou by mělo být cosi tak monumentálního jako je ledovec a uposlechli sme směrovku a vnořili se do lesa. Překvapivě sme se po pár km vynořili mezi vysokými skalisky a suchým říčním korytem. K Foxovu ledovci trvá procházka asi 30minut, ale podpatky si neberte, cesta je kamenitá a přeskakují se i malé říčky. Foxův ledovec nevyniká svou mohutností, zato ale příjemně překvapí ladnými křivkami, průzračnou barvou a čistou vodou, která z něj vytéká.

Foxův ledovec

Pohled od Foxova ledovce

Oproti tomu ledovec Franze Josefa je o hodně mohutnější a je z něj také vidět větší část. Není tak krásný, ale zato působí monumentálně (Lucka). Cesta od parkoviště trvá asi hodinu a půl i s návratem, takže nám to zabralo asi 2,5hod i se zastávkami na kochání se vodopády a focení u ledovce.

Vodopády cestou k ledovci Franze   Josefa

Pavel a Lucka před ledovcem Franze   Josefa

Ledovec Franze Josefa z dálky

Před odjezdem z města nás čekalo ještě malé překvapení, když v samoobsluze na nás promluvil česky Jarda. který tam pracuje už asi rok a půl. U pokladny jsem byl ve střehu a velmi rychle zjistil, že nás bude kasírovat Ondřej :) Doplnit potřebovala bohužel i nádrž, takže dalších 100 dolarů v tahu :) Za městem sem se ptal Lucky jestli vezmem dva stopaře a než stačila odpovědět otázkou kam si jako sednou, tak už sem zastavoval a dával se s nimi do řeči. Byli to dva mladí Němci, kteří se ted momentálně poflakují po NZ a předtím byli rok v Austrálii. Jeli s námi rádi až do Greymouthu, takže sme si cestou pořádně pokecali (asi 180km).