Nový Zéland

Někdo nahoře si přečetl můj fax....a opravdu od rána svítilo sluníčko, takže celí natěšení jsme vyrazili na recepci kempu, že tedy chceme podniknout okružní let nad Milford Sound asi 1hod 10min (jinak se tam jede 120km tam a dalších 120 zpátky). Slečna byla velice ochotná, ale po telefonátu na letiště nám sdělila, že bohužel let není možný z důvodu vysokého větru :( Máme to prý zkusit zítra...ale to se jí řekne, když v tu dobu už máme být o pár stovek km někde jinde. Nebo prý za pár hodin...to by šlo...chystali jsme se do Queenstown, odkud také létají.

Cestou do Queenstown

Zvedli jsme kotvy a vyrazili směrem do Queenstown. Z hlavní silnice na nás vykouklo nádraží s historickými železničními vozy. Vypravili sme se tedy zkusit štěstí, zda by nebylo možné podniknout projížďku parním vlakem, který krouží zdejšími vinicemi a malebným okolím. Ale bohužel se nezadařilo. Vynahradily nám to ale zdější úžasné vyhlídky na jezero Wakatipu.

Parní lokomotiva v Kingstonu

Lucka na vagonu druhé třídy

Nádraží v Kingstonu

Pája na vagonu první třídy

Výhled na jezero Wakatipu

Zbytek trasy utekl celkem rychle, takže první co jsme šli zkusit bylo optat se zda náhodou se vítr neuklidnil natolik, abychom mohli podniknout okružní let. Vítr se ale neumoudřil, takže nezbylo než vymyslet náhradní program, což v tomto městě známém svými adrenalinovými atrakcemi nebyl problém. Na první pohled se nám zalíbila projížďka na "rychločlunu" Jet Boat. Další dvě atrakce už jsme měli rozmyšlený, takže honem vrátit foťák do auta, prý to neni dobrý nápad ho brát s sebou, a zase zpátky. Z centra nás odvezl autobus k nedaleké řece, kde jsme nafasovali pláštěnky a záchranné vesty, zapózovali fotografce a za chvíli už sme nastupovali do lodi. Tato loď má dva motory o výkonu 500koní a řítí se úzkým říčním korytem až 80km/h. Náš řidič se jmenoval Glen Scott a byl to ... jak to říct ... prostě magor :-D jak viděl skálu, místo aby se jí vyhnul....tak to naopak čumákem otočil směrem k ní a jen těsně vždy minul. Krom toho s námi udělal asi 10x obrat o 360stupňů...taky dobrá sranda. Ostatně více uvidíte na videu, které sem časem vložím. Prozatím jen foto ze člunu. Sice je to celkem krátká legrace (celkem asi 30minut i s povídáním řidiče), ale rozhodně stojí za 109NZD.

Shotover Jet Boat

Shotover Jet Boat

Po návratu do centra jsme opět vyzvedli foťák a vyrazili směrem na kabinkovou lanovku na vyhlídku nad Queenstown, odkud je krásný výhled nejen na město samotné, ale i na jezero Wakatipu. Jelikož bylo krásně slunečno, tak i výhled byl fantastický.

Sky Line Gondola

Lucka na vyhlídce

Pája nad Queenstown

Novozélanďané přímo hýří dobrými nápady, takže na kopci kromě vyhlídky si můžete dopřát i trochu adrenalinu (což zde ostatně na každém kroku) a vyzkoušet si jízdu na káře. Nejprve je nutné projet trasu pro začátečníky a když si člověk věří, může se vrhnout i na složitější trasu s několika průjezdy tunely a skokánky (skákat se tam nemá, ale když člověk přehlédne cedulku SLOW DOWN, tak mu nic jinýho nezbyde). Ve třetí jízdě jsem zkoušel posunout hranice, v jakých rychlostech se dá zatáčka projet a letmo jsem uvažoval, zda je možné se také vyklopit...a ejhle o zatáčku dál už sem byl málem na boku :-D

Lucka na startu

Pája to klopí

Při západu slunce nad jezerem, nás dohonil hlad, takže nezbylo než vyzkoušet nejoblíbenější místní jídlo Fish'n'Chips. Nakonec se z tohoto jídla stala výhodná porce Seafood Meal pro dva (6x garnát, 6x škeble, 2x hřebenatka, 6x sépiový kroužky, 2x obalovaná ryba a vyplodloženo hranolkama). Na všudypřítomné racky nakonec nic nezbylo. Jelikož sme ještě spoustu zážitků nestihli, rád bych byl býval ještě zůstal aspoň den, ale Lucka řekla NE! jede se dál :(

Večeře aneb Seafood Meal

Ještě večer jsme odjeli z Queenstownu dále na sever a Lucka řídila asi 200km a nakonec sme zakotvili na odstavném parkovišti asi 4Okm před vesnicí Haast.

Jinak auto šlape zatím jako hodinky, tankovali sme už asi 4x.... první tankování průměrná spotřeba 11,75L/100km, druhá 12,8L/100km (víc kopcovitý terén, takže dvojka, trojka).