New York, Brusel - banner

Druhý den začínáme hotelovou snídaní "po americku" - Pája si dává spoustu sladkých koblih a Míša tradiční newyorský sezamový bagel s krémovým sýrem, vše doplněné kávou značky Starbucks. Dnes máme v plánu obíhat zajímavosti na dolním Manhattanu, tak sedáme na linku N na rohu 28th Street s Broadway a necháme se dovést až na nejjižnější stanici Manhattanu - White Hall South Ferry. Ještě poznatek k newyorskému metru alias subway - ve srovnání s pražským působí velmi nevábně a dost chaoticky - linek je několikanásobně víc a mají často různé výluky, uzavírky nebo změny tras.

Míša v metru

Po patnácti minutách úspěšně vystupujeme na stanici South Ferry - prohlížíme si obrovský přívoz do další ostrovní čtvrti Staten Island a procházkou přes Battery Park dojdeme až k přívozu, odkud vyráží lodě na Liberty Island a Elis Island. Jelikož je ještě celkem brzy, potkáváme v parku spoustu ranních běžců všech možných barev pleti a věkových i váhových kategorií, obvykle se sluchátky v uších. No američané asi opravdu provozují jogging nejen ve filmech. Zakoupíme lístky po 17$ na přívoz na oba ostrovy a podstupujeme tradiční americkou rutinu - sundat hodinky, opasek a prstýnky, kabelku a foťák zrentgenovat a projít bezpečnostním rámem. Lodě jezdí celkem často, takže za chvíli už se plavíme směrem k prvnímu ostrovu - Liberty Island. Cestou se nám nabízí krásný výhled na Manhattanské panorama, tvořené mrakodrapy (pozn. autora - nenapadl mě lepší překlad pro skyline :-))

Battery Park

Manhattanské panorama

Po zhruba čtvrthodince vystupujeme z lodi - k tomu se váže další zajímavý poznatek o americké nátuře. Před přistáním nás několikrát hlas tlampače vybízel, abychom si dávali pozor, až budeme vystupovat z lodi. Taktéž přímo u výstupu trojice pracovníků různými frázemi vysvětluje, že si máme dát pozor na svoje kroky, být opatrní a podobně. A aby i náš zrak nebyl ochuzen, vše doplňuje ještě cedule s výstižným "Watch your steps". A to vše kvůli zhruba třícentimetrovému rozdílu mezi molem a lodní lávkou. Zřejmě pojistka proti tomu, aby nikdo provozovatele nemohl žalovat, kdyby na tomto místě zakopl. Dáváme tedy na svoje kroky pozor a vyrážíme se toulat po ostrůvku s jedinou, zato velmi významnou památkou - Sochou svobody. Přístup do sochy samotné je v době naší návštěvy znemožněn kvůli rekonstrukci, tak si krásku s pochodní v ruce alespoň prohlížeme a fotíme zvenku z parku ze všech světových stran.

Watch your step

Míša na Liberty Island Pája se Sochou svobody

Socha svobody

Další lodí přeskakujeme na vedlejší ostrov - Ellis Island. Dříve tento ostrov sloužil jako vstupní brána do Nového světa pro statisíce přistěhovalců, dnes tyto časy připomíná velké muzeum a soustava pamětních zdí se jmény přistěhovalců. Prohlížíme expozici, hledáme známá jména na seznamech a opět si fotíme výhled na Manhattan. Čas hodně rychle utíká, tak sedáme na další loď na vracíme se na Manhattan.

Muzeum na Ellis Island

Stastny sou tam taky nějaký

Znovu využíváme metro a přesouváme se na místo, kde dříve stálo World Trade Center alias Dvojčata, dnes nazývané Ground Zero. Ještě deset let po pádu mrakodrapů je tu jedno velké a trochu zmatené staveniště, které se trochu složitě obcházíme. Přímo na památník událostí 11. září nemáme v našem nabitém programu čas, tak jen okukujeme rozestavěný mrakodrap a okolní infrastrukturu. Procházkou přes sousední World Financial centre dojdeme k miniaturnímu parku Bowling Green a především k soše bronzového býka. Pája si moc přál nechat se u ní vyfotit, protože hraje roli v jeho oblíbeném filmu Hitch. Bohužel hrazení kolem sochy, omezený přístup hlídaný strážníkem a především dlouhá fronta turistů se stejným záměrem nás poněkud odrazují. Tak si fotíme alespoň býkovu zadnici, na tu se fronty nestojí :-) Dále se procházíme po Wall street - překvapilo nás, jak je to relativně malá a nenápadná ulice. Je úzká a lemovaná vysokými mrakodrapy, takže i kolem druhé odpoledne je tu dost šero. Světovou burzu míjíme bez povšimnutí, ale zastoupení BMW si prostě vyfotit musíme :-)

Se sochou bronzového býka

Kostel na konci Wall Street Wall Street

BMW of Manhattan

Šlapeme další stovky metrů směrem na severovýchod, projdeme kolem City Hall a dorazíme k dalšímu cíli - Brooklynskému mostu. Chceme ho vidět, jelikož se jedná o jednu z tradičních dominant New Yorku, objevuje se v mnoha filmech a především je moc pěkný :-) Procházka po mostě je dost zajímavá, protože cesta pro pěší je umístěna uprostřed mostu mezi oběma jízdními směry a hlavně je několik metrů nad úrovní vozovky, takže na auta mířící z i do Brooklynu koukáme pěkně seshora. Dojdeme až k prvnímu pilíři, cestou nás ještě zaujmou visací zámky se jmény, zavěšené různě po mostě. Bližší informace o téhle pověře se nám zatím nepodařilo zjistit.

Míša na Brooklynském mostě

Pája na Brooklynském mostě Zámečky

Po téhle procházce nám pěkně vyhládlo, ale nechceme trávit poslední hodinu slunečního světla v restauraci, tak bereme zavděk rychlovkou ve zdejším McDonald's. V Americe je považován spíše za junk food neboli podřadnější jídlo ... i restaurace tak působí. Rozhodně není tak čistá a upravená, jak jsme zvyklí od nás. Jídlo stojí zhruba stejně, sendvič 4 až 5 dolarů a celé menu kolem sedmi. Výběr je širší a překvapí nás i různé příchutě CocaColy, které jsme v ČR zatím neviděli. Navíc tu mají free wifi, tak dáváme pár fotek z dopoledne na Facebook. Poté opouštíme Mekáč a vyrážíme se projít po přístavu. Prohlížíme si lodě a fotíme Brooklynský most v záři zapadajícího slunce.

Molo 17 a Brooklyn při západu slunce

Plachetnice u mola 17

My a v pozadí Brooklynský most

Začíná se už stmívat a navíc máme v nohách už pěkných pár kilometrů, tak oželíme návštěvu čtvrtí Little Italy a China Town a zamíříme do obchoďáku Century 21 trochu si zashoppingovat. Pověsti o levných nákupech v New Yorku nelhaly, výběr značkového oblečení je veliký a ceny příznivé, čehož hned využíváme. Trička, svetry, kabelky, kravata ... Pája ještě hodně dlouho přemýšlí nad kabátem DKNY, z původních 450$ ho mají zlevněný na 150$ a navíc mu hodně sluší, ale nakonec odcházíme bez něj. Ověšeni taškami, sedáme na metro, jen tentokrát musíme přejet o stanici dál a vrátit se, "naše" 28th je ve směru uptown uzavřená. Celkem normálka v NY. Na hotelu si ještě pro tenhle večer připlácíme za wifinu, abychom zkontrolovali Facebook a především provedli check-in na zítřejší odlet. S přístupem k wifi ale máme problémy, tak Pája vše řeší se sympatickým upovídaným concierge a s hotline a Míša mezitím usíná :-)