New York, Brusel - banner

Je to měsíc co jsem kupoval letenky do NY a uteklo to strašně rychle. Již zítra letíme. Byť odlétáme nechutně brzo, večer ještě sledujeme pořad Show Jana Krause a tajně doufáme, že se uvidíme, jelikož sme včera byli při natáčení. Nakonec pohled do části publika, kde jsme seděli, nebyl odvysílán. No nic...je půl jedenáctý, dobalujeme poslední věci a jdem si na pár hodin zdřímnout.

Když zvoní budík ve 3:40, jen neradi opouštíme vyhřátou postel. Online Check-in máme od včera hotový, tak ještě o deset minut posunujeme budík dále. Nezbývá nic jiného než si dát snídani a pomalu vyrazit. Brácha již nervózně telefonuje, jestli už jsme na cestě (veze nás totiž na letiště).

Vyzvedáváme bráchu a míříme na letiště Ruzyň Terminál 2, odkud přeskočíme s Lufthansou do Frankfurtu. Jsme na místě, přesně podle plánu v 5:01. Jelikož letíme jen na pár dní, bereme si jen příruční zavazadlo. V terminálu zahlídneme experta Radka z pořadu Autosalon. Průchod přes security byl celkem pomalý, na to kolik nás stálo celkem ve frontě, ale co...zatím máme dost času. Odlétáme z gate C20, což je stejná gate, jako když jsme letěli s bráchou téměř před rokem do Jordánska.

Expert Radek nakonec letí s námi do Frankfurtu asi na testování dalšího auta. Těsně před třičtvrtě na šest zahajujeme boarding na palubu Airbusu A321. Odlétáme na čas. Během stoupání se zaposlouchávám do rozhovoru dalších čechů, ktěří asi dlouho (možná ještě vůbec) neletěli : "Ještě stoupáme ? Ne už ne. (byli jsme asi v 1500m). Hele už zas stoupáme. Ty jo furt stoupáme. To neni možný. Ten to teda rve." :D

Let by měl trvat asi 1:35, takže zanedlouho nám roznesou snídani. Takové lehčí občerstvení spíš...croissant, džus a Mladou frontu :)

Po přistání ve Frankfurtu máme asi 2,5hod na courání po letišti. Procházíme postupně celý terminál a nakonec se usadíme u vedlejšího gatu, kde jsou volné sedačky s výhledem na naše letadlo Airbus A340-600 společnosti Lufthansa.

Už je čas a tak se přesouváme ke správnému gatu. Nejdřív nastupují cestující ve First a Business Class, pak už se dostává řada i na nás. Máme řadu 25, což je jedna z prvních řad Economy. Jelikož se uličkou prodírá stále moc lidí, kteří nás nenechají v klidu usadit, zabírám místo v další řadě hned za námi, kde je nouzový východ a tudíž i více místa na nohy a tajně doufám, že místo zůstane volné :) Po chvíli přichází první pasažér...nějaký Ind. Stále je ale jedno místo volné...ale radost mi zanedlouho zkazí příchozí němec. No nic jdu k sobě na místo.

Odlétáme na čas. Jelikož odlétáme chvíli před polednem, dostáváme oběd. Nejlepší je samozřejmě moučník :)

Cestou se snažíme trochu prospat, ale moc se nám to nedaří. Let uteče celkem bez turbulencí a ještě před přistáním nám přinášejí svačinu. Jsou to masové kousky, pravděpodobně lehce plněné hořčicí a k tomu ciabata. Velmi chutné.

Sezení v přední části letadla má výhodu v tom, že se dostáváme také jako jedni z prvních z letadla. Přesto se vytvoří u imigračního fronta. Když na nás přichází řada, bere mě černoška a lehce zpovídá. Zanedlouho umisťuje razítko s povolením vstupu do mého pasu. Míši se téměř na nic neptala a tak za chvíli již opouštíme terminál.

Pro dopravu do centra jsme zvolili Air Train. Odjíždíme během pár minut. Cestou jsem se začetl do letáku, ve kterém se píše, že cestující je povinen zaplatit 5$ za lístek. Tak chvíli spekulujeme jestli nejedem na černo, ale chyba lávky...lístek se platí až vpři výstupu, jinak se člověk nedostane ze stanice. Projdeme turniketem a míříme na metro. Zakupujeme Metro Card pro jednotlivou jízdu za 2,25$ a nasedáme na trasu E. Měli bychom přestoupit cestou na jinou linku a pak ještě popojet pár stanic. Během jízdy, ale začnou hlásit, že pojedeme jinudy a tak nakonec nemusíme ani přestupovat, abychom se dostali kam potřebujeme. Cestou se s námi dává do řeči jeden trochu zmatený Ir, který ale překvapí informací, že byl v ČR na návštěvě a že ví o úmrtí Václava Havla.

Vystupujeme na stanici 34th Street a Broadway, abychom se trochu prošli na čerstvém vzduchu. Pro ubytování jsme zvolili svojí pozicí velmi vhodný Broadway Plaza Hotel, takže stačilo popojít pár ulic a byli jsme tam. Jinak metro staví ještě blíž k hotelu - stanice 28th Street a Broadway.

Po vystoupení z metra na 34th Street Míša kousek od našeho hotelu

Do hotelu dorážíme asi kolem půl čtvrté. Během vybírání hotelu na internetu, jsme zahlídli fotky s krásným výhledem přímo na Empire State Building z pokoje 1002 a tak neváhám a ptám se recepčního, zda-li tento pokoj není zrovna volný. Míša ještě dodává, že si vezmem i jiný se stejným výhledem. Nakonec dostáváme pokoj v nejvyšším, třináctém patře :) Ubytování vychází na 185$ plus daň 14,75% a poplatek 3,5$ za pokoj na dvě noci. V ceně je kontinentální snídaně, ale bohužel internet je pouze za příplatek 9,95$ na 24hodin. V hotelu jsou dva výtahy, ale pouze jeden obsluhuje 8.-13.patro. Na našem patře je pouze jeden pokoj a výhled je opravdu super :)

Výhled z pokoje 1301

Pokud by někdo měl zájem, lze tento hotel bookovat i přes http://www.booking.com/hotel/us/broadway-plaza.html, kde má hodnocení 8 z 10 možých bodů.

Sice se již začíná pomalu stmívat, ale času na prohlídku města máme málo a tak vyrážíme do centra. Jako první volíme prohlídku nočního New Yorku z Empire State Building. Máme možnost zakoupit buď jen lístek za 22$/os. do 86.patra nebo si připlatit dalších 15$/os. a mít možnost vyjet až do 102.patra. Když už jsme tady, kupujeme vstupenku do nejvyššího patra. Po zakoupení lístku ještě procházím přes security, jako na letišti a už stojíme relativně krátkou frontu na výtah. Během jízdy nahoru výtah nastačí zobrazovat všechny patra a tak číslice hází rovnou po deseti. Z 80tého patra musíme přeskočit na trochu menší výtah, kterým vyjíždíme dalších šest pater, odkud můžeme vylézt na vyhlídkovou terasu. Uděláme pár fotek a pak již míříme zpět do 80tého patra, odkud jezdí výtah až úplně nahoru. Odtud si již vychutnáváme parádní výhled na celý New York bez pořizování dalších fotek. Pokochejte se trochu s námi ;)

Při pohledu shora jsme zahlídli kluziště v nedalekém Bryant Parku. Vydáváme se tímto směrem, abychom si ho prohlídli. Kluziště je veřejně přístupné, s vlastními bruslemi dokonce zdarma. Pro toho kdo nemá vlastní je připravena půjčovna. Odtud míříme na Times Square, nazývané tepnou nočního New Yorku. Zde se prodíráme davem turistů i místních lidí a obdivujeme záplavu svítících billboardů, lákájících především na divadelní představení na Broadwayi.

Cestou domů míjíme ještě Madison Square Garden u stanice Penn Station, kde se právě koná zřejmě country koncert dle oblečení lidí shromažďujících se před arenou. Znovu si pochvalujeme výběr hotelu díky jeho poloze, neboť z Times Square to byla velmi příjemná, tak akorát dlouhá, procházka.