Kanada

Ráno se probouzím nějak brzo, koukám na hodiny a přijde mi, že už je čas vyrazit na snídani. Když dorazím do přízemí, paní co jí připravuje odvětí, že je ještě brzo. Nechápavě vytahuju mobil a koukám, že je teprve půl osmý :) Tak se vracím na pokoj, abych vyřídil poštu a vyfotil výhled z pokoje.

Výhled z postele

Po snídani vyrážim do města a rozhoduju se vyrazit na Niagarské vodopády dneska. Nedaleko nacházim centrální stanoviště autobusů, kde kupuju zpáteční lístek za 38CAD. Odjezd je zhruba za 3/4hod a cesta potrvá asi dvě hodiny, tam mám v plánu zůstat zhruba tři hodiny a chytit nejbližší bus zase zpátky.

Autobusový nádraží

Když dorazím do městečka Niagara Falls, na mapě se to zdá jako kousek k vodopádům, ale nakonec beru taxík a za 14CAD (nebylo to tak blízko) mě zaveze k věži zvané Skylon Tower, odkud je hezký výhled jak na oboje vodopády. Je možné využít ještě Minolta tower, ale tam není tak dobrý výhled, je navíc nižší a tak jsem rád, že jsem si nechal poradit od taxikáře.

Skylon Tower

Na vyhlídku se platí vstupné 12CAD a prosklený výtah mě vyvez asi 167m nahoru.

Americká část vodopádů

Kanadská část Niagarských vodopádů zvaná Horseshoe Falls

Tak z dálky už sem vodopády vyfotil i natočil a tak jsem se rozběh k nim. Loďky pod vodopády samozřejmě nejezdily, protože to bylo dole skoro celý zamrzlý, ale i tak to byl hezký pohled. V zimě protéká vodopádama zhruba polovina objemu vody oproti tomu co protéká přes léto.

Pája a kanadská část Niagarských vodopádů

No a vzhledem k tomu, že žaludek začal o sobě dávat vědět a odjezd autobusu byl zhruba za 1:45, tak sem se usadil do restaurace přímo u vodopádů a dopřál si krásný výhled. Jako předrkm jsem nepohrdnul zeleninovou polévkou, jako druhý chod jsem si objednal zase steak a ke kávě směsku dortíků.

Zeleninová polévka

Hlavní jídlo - steak

Zákusky

Čas odjezdu autobusu se pomalu blíží a tak vyrazim pěšky, s tím že se ještě projdu a cestou třeba mávnu na taxika. Procházka už mě přestala bavit a taky už sem viděl, že bych pěšky ten autobus nestihnul a tak jsem při volnější chůzi začal vyhlížet nějakého taxika....jeden plnej...a pak dloooouho nic...nakonec jeden jede okolo tak to na půl pátou stíhám přesně k autobusu. Aspoň jsem ušetřil pár dolarů za cestu...nakonec jsem platil 9,75CAD :)

Cesta zpátky zase skoro dvě hodiny a tak si trochu schrupnu. Dorážim na nádraží kolem půl sedmý a tak je nejvyšší čas doběhnout ke známé telekomunikační věži CN Tower (Canadian National). Je vysoká 553,33m a byla od svého dokončení v roce 1975 až do roku 2007, kdy ji neoficiálně překonala Burj Khalifa, nejvyšší volně stojící stavbou s veřejně přístupnou vyhlídkovou plošinou na světě. Dá se vyjet buď do dolní stanice Look Out Level (346m), odtud se dá sejít o patro níž, kde je prosklená podlaha. Pak se dá za příplatek vyjet do nejvyššího patra na tzv. Sky Pod Level (447m), odkud je opravdu krásný výhled.

Je možné zakoupit lístek buď jen na nejnižší patro nebo i na Sky Pod. Na obojí byla cena vstupenky zhruba 34,99CAD a tak jsem nakonec zakoupil výhodný Toronto City Pass, který za cenu 66CAD obsahuje zároveň vstupenky do krásného muzea Casa Loma, Royal Ontario Museum, Ontario Science Centre a do Toronto Zoo. Součástí prohlídky CN Tower je 3D kino, kde promítají film o surfování na Tahiti, dále následuje simulátor, kde v průběhu šílené jízdy skluzavkou na vás stříkne občas voda a zafouká vítr, aby jízda byla realističtější :)

Pak už spěchám do výtahu, který vyjede do prvního stupně vyhlídky, seběhnu ještě na patro s prosklenou podlahou, abych udělal pár fotek a pak už se chystám vyjet do nejvyššího patra kam se dá.

Prosklené patro

Večer je potřeba zakončit večeří a tak zamířím do nedalekého Irish Pubu The Overdraught (uzavřen v roce 2018), kde si objednávám Shepherd's Pie a k tomu pivečko Harp. Pak postupně zkouším Kilkenny, Black Velvet a nakonec se vracím zpátky k Harpu a trávím zbytek večera za občasného klábosení s příjemnýma servírkama.

Shepherd's Pie

Servírky

Cestou domů z hospody jsem potkal ještě mývala, jak přebíhá silnici. Nejdřív jsem si nebyl jist jestli ho skutečně vidím a tak jsem ho radši vyfotil :D

Mýval