Hawaii - banner

Dnes vstáváme nechutně brzy, už v pět ráno. Před desátou nám totiž odlétá letadlo z asi dvě hodiny jízdy vzdálené Kony a přepraví nás na další ostrov, Maui. Pobalíme věci, nachystáme sváču na cestu a před šestou vyrážíme. Tentokrát přejedeme celou legendární cestu Saddle Road, z Hila až téměř k západnímu pobřeží, míjíme hory Mauna Kea a Mauna Loa barvící se vycházejícím sluncem do růžova. Téměř celou cestu nám počasí přeje, prší jen minimálně a východ slunce nám nabízí krásné scenérie.

Do Kony přijíždíme podle plánu, snadno nacházíme půjčovnu aut a vracíme našeho Forda Escape, procedura je rychlá a bez problémů. Shuttle bus nás odváží na malé letiště v Koně, kde odbavíme kufr a u self check-in kiosku vytiskneme boarding pasy. Gaty jsou venkovní, takže čekáme na čerstvém vzduchu, žádná klimatizace a můžeme pozorovat přistávající letadla na ploše hned vedle nás.

Na letiště Kahului na ostrově Maui přilétáme přesně na čas. Na tomto ostrově máme objednané auto u společnosti Dollar, vyhledáme si tedy jejich shuttle bus a necháme se odvést do půjčovny. Po dlouhém papírování se vrací Pája s klíčky a podle šibalského úsměvu odhaduju, že vybral něco moc zajímavého. Taky že ano, na tomto ostrově budeme drandit s krásným oranžovým Jeep Wrangler - uvidíte na fotkách později.

Lehce před polednem dorazíme k Maui Beach Hotel v Kahului, ale jak předpokládáme, na check-in je ještě brzo, nemají připravené pokoje. Tak tu alespoň necháme kufry a jdeme se projet po okolí. Tenhle ostrov je výrazně jiný, je hodně turistický a komerční. I příroda je tu jiná, není tu taková vlhkost a počasí by tu mělo být stabilnější a teplejší. Zdejší vulkány již nejsou aktivní a bývalé sopky jsou celé porostlé zelení.

Ve vedlejším městě Wailuka zastavujeme na oběd, v čínském bistru si vybíráme medové kuře se sezamem a nudlemi a vepřové tandoori se zeleninovou rýží, oboje po pěti dolarech a oboje výborné. Dál pokračujeme do nedalekého Iao Valley, kam vede úchvatná cesta údolím mezi zelenými horami. Za pět dolarů vstupujeme Iao Valley State park a po krátké procházce (a 133 schodech) dojdeme k vyhlídce na údajně nejfotografovanější objekt na Maui, kamenný útvar, který má podle pověsti být údem boha moře. No stojí tu pěkně :)

Vracíme se zpět do města, ještě hledáme nějaký obchod s potravinami a když do jednoho zapadneme, zjišťujeme, že jsme v ultrazdravém obchodě, kde je všechno bez tuku, bez cukru, bez cholesterolu, bio nebo organic a dokonce je tu i koutek s ovocem, které umřelo přirozenou cestou, tedy spadlo ze stromu a nebylo násilně utrženo. Už se nám nechce hledat nic jiného, trochu zdraví snad přežijeme ... Po zkušenosti s českými nízkokalorickými potravinami nečekáme žádný zázrak, ale zdejší bagely bez tuku a cholesterolu chutnají naprosto normálně a nízkotučný cream cheese z mléka krav, nekrmených růstovými hormony, je taktéž výborný. O ovesné sušenky s čokoládou a bio pomerančem se málem popereme.

Konečně se jdeme ubytovat na hotel, budeme tu jen dva dny, pro další dva dny na ostrově se přesuneme jinam, protože se nám v téhle exponované sezoně nepovedlo najít rozumné ubytování na všechny čtyři dny vcelku. Pokojík je menší, ale čistý s pěknou koupelnou a s vysokorychlostním internetem. Unaveni z ranního vstávání a přesunu zbytek odpoledne jen tak prolenošíme nebo prospíme (v mém případě :))

Večer se zajedeme podívat do nedalekého města Kihei, kde Pája objevil dobře vypadající potapěčskou základnu. Z nabídky ponorů si vybírá potápění v Molokini kráteru a v "Turtle town" na 28. února. Pak se ještě projedeme zdejším přístavem a mizíme zpět na hotel ...