New York - banner

LOGO EasyJet Koncem léta se s levnými letenkami do New Yorku doslova roztrhl pytel a letecké společnosti trumfovaly jedna druhou, ale žádná nabídka nás stále nepřesvědčila, abychom se letos podruhé vypravili do města, které nikdy nespí ... poslední přímé lety s Deltou zlevněné na 11 tisíc se nám nehodily termínově, Swiss nabízel bezkonkurenční cenu do 5 tisíc, ale z nepříliš dobře dostupného Švýcarska. A pak to přišlo, Alitalia nabídla v bleskové akci letenky s Deltou na JFK z Milána s návratem do Prahy za cenu něco přes sedm tisíc a navíc měla volno v termínu Pájových podzimních prázdnin. Tahle nabídka už zkrátka nešla ignorovat. Cestovní povolení do USA alias ESTA nám bylo uděleno již koncem roku 2011 pro lednový výlet a jelikož platí dva roky, jsme této byrokracie (a poplatku 14 USD) pro tentokrát ušetřeni. Pro hladký a pohodlný průběh cesty zbývalo už jen dokoupit večerní přelet do Milána za pětikilo s Easy Jetem a zabookovat hotel hned vedle letiště Malpensa. Na prohlídku Milána čas nebude, let do New Yorku odlétá už v devět ráno.

Večer přivezeme naše morče "na hlídání" k Pájově mámě, která nás poté odveze na ruzyňské letiště, čerstvě přejmenované na Letiště Václava Havla. Sebou máme jen pár věcí v příručních zavazadlech, online checkin máme hotový a boarding passy vytištěné, míříme proto rovnou ke gatu. Slečně u pasové kontroly se ale naše boarding pasy z neznámého důvodu nelíbí a trvá na tom, že musíme udělat checkin ještě jednou na přepážce, u které je dost nechutná fronta. S nelibostí se řadím na konec fronty, Pája se ale z boku přitočí ke slečně na přepážce Easy jetu se svým neodolatelným úsměvem a do deseti sekund máme v ruce nové boarding pasy :) trochu provokativně je na nich napsáno, abychom příště radši provedli online checkin. No, tohle by si Easy jet měl s letištěm trochu ujasnit ...

Moje první cesta s low costovou společností se mi moc nelíbí. Dlouho čekáme na přidělění gatu, boarding teprve začne asi 5 minut po plánovém odletu. Tedy abych byla spravedlivá, za zpoždění pravděpodobně může neplánované nouzové přistání jiného letadla. Letenky nemají přidělená místa, takže trochu chaos, ale podaří se nám sedět vedle sebe. Odlétáme s půlhodinovým zpožděním něco po desáté večer s letadlem Airbus A319 - žádný zázrak, ale takto krátký let se dá zvládnout. Po hodince hladce přistáváme na milánském letišti Malpensa a chvíli hledáme shuttle bus do našeho hotelu. Ptáme se na stanoviště jednoho z řidičů linkového autobusu, netuší, ale okamžitě vytahuje mobil a volá do hotelu pro přesné informace o místě a čase odjezdu. Máme veliké štěstí, jezdí jen jednou za hodinu a přijíždí za dvě minuty. Za dalších asi deset minut už nám zastavuje před recepcí nedalekého Idea Inn hotelu. Působí čistě a jednoduše, zkrátka přesně na přespání do rána. Check-in, rezervace shuttle busu na ráno, sprcha a dobrou noc, zítra nás čeká dlouhá cesta :-)