Londýn - banner

Na pondělní dopoledne máme jasný plán - vidět střídání stráží u Buckinghamského paláce. Termíny, kdy se koná, jsou poměrně proměnlivé, nejlépe si je zjistíte přímo na této stránce. Nám to vychází na jedenáctou dopoledne, v klidu se proto nasnídáme, metrem dojedeme na stanici Victoria (lepší by byl Green Park, jak později zjistíme) a kolem půl jedenácté se už procházíme kolem paláce, stejně jako dav turistů se stejným cílem. Naštěstí je dnes krásně teplo a svítí sluníčko, takže čekání na začátek přehlídky nám nečiní potíže. Celá ceremonie trvá asi hodinu, během střídání hrají kapely odcházející i nastupující jednotky a jejich repertoár nás překvapí - hrají například svižné irské melodie nebo jazzík mimo jiné od Franka Sinatry, za což si od přihlížejícího davu vyslouží potlesk.

Po dvanácté hodině celý ceremoniál končí a my se vydáváme zpátky na Victoria Station. Dalším cílem je Westminsterská katedrála, ale jak zjišťujeme, jako "Westminsterská katedrála" se označuje méně známý chrám byzantského slohu. Tohle není ta, kterou jsme hledali, nicméně nás svou architekturou zaujme a jdeme se podívat i dovnitř, kde právě probíhá mše.

Původně zamýšlený cíl - ten chrám ve Westminsteru, který je znám mimojiné královskými svatbami, se nazývá Westminster Abbey - opatství. Dalo by se k němu dojít od katedrály pěšky, ale za celé tři dny v Londýně jsme ještě nejeli klasickým červeným dvoupatrovým autobusem alias doubledeckerem a protože jeden takový k westminsterskému opatství jede, naskočíme do něj a necháme se pár stanic svézt, samozřejmě na horní palubě.

Ve Westminsteru chtějí za vstup do chrámu nekřesťanských 18 liber a ještě se zákazem focení, ale když už jsme tady, jdeme dovnitř. Musím říct, že uvnitř působí mnohem skromněji a jednodušeji, než jak se zdá z televizních přenosů. V přilehlých kaplích je spousta hrobek panovníků nebo jiných slavných lidí a především přehršle pamětních desek stylu "každý pes jiná ves", takže tu působí trochu přeplácaně a rušivě. Fotky nečekejte, zákaz focení jsme si netroufli porušit.

 

Po návštěvě opatství se projdeme po Parlamentním náměstí s Big Benem a protože chceme dojet až k Park Lane, sedáme na další doubledecker na lince, která má jet až na stanici Marble Arch. Nevšimneme si ovšem, že tenhle konkrétní autobus končí o pár stanic dříve a vyhazuje nás na Oxford Circus. Nechceme kvůli asi dvěma stanicím utrácet za další lístek a dojdeme to pěšky, což se ovšem ukáže jako dražší varianta, protože po cestě přes Oxford Street utratím nějaké libry v H&M a Debenhamsu :) U Marble Arch se rozdělíme, Alici necháváme v Primarku a já, Pavel a Madu se jdeme podívat na Park Lane do dealerství BMW. Kamarádům netřeba vysvětlovat proč, ostatní by stejně nepochopili :)

Když se za soumraku vracíme k Primarku na Oxford Street, začíná nám poprvé v Londýně poprchat. Najdeme Alici, na Oxford Street ještě krátce zashopingujeme a stejně jako každý večer se jednopatrovým busem 274 vracíme do Camden Town. Během dvacetiminutové cesty se ovšem deštík změnil v úplný slejvák, naštěstí je to domů jen kousek a nijak dramaticky nezmokneme. Na večeři máme v plánu zajít si někde v okolí, vzhledem k dešti se vykašleme na vybírání a prostě zapadneme do hospůdky Prince Alberta hned vedle našeho apartmánu. Tahle volba se ukáže být jako velmi dobrá :) Je tu moc příjemná atmosféra a k našemu velkému překvapení tu čepují Staropramen, který kluci po britských patocích vřele uvítají.

K jídlu si vybereme hamburgery, pro kluky hovězí a holkám s čistým kuřecím masem a chorizem, asi po deseti librách. Přinesou nám naprosto fantastický burger v dokřupava opečené housce, s miskou salátu a steakové hranolky, neuvěřitelně dobré a snad bez jediného gramu tuku. Úžasný kulinářský zážitek ještě dovrší placení, kdy zjistíme, že dnes tu mají všechna jídla za polovinu :) Výborně naladěni mimořádně vydařenou večeří se přesuneme jen pár kroků domů, kde si už tak dobrý večer ještě zlepšíme několika drinky ...