Kanada

Již od návratu z Kuby jsem přemýšlel o výletu do Kanady, abych využil nově nabitých kontaktů. Termín výletu se zdál být celkem jasný...okolo jarních prázdnin, které tentokrát připadly již na začátek února. Krom jarních prázdnin se k tomu ještě přidaly pololetní prázdniny 4.2.2011. Jednou za čas jsem tedy shlédnul stránky leteckých společností, zda nemají nějakou akci do Toronta, neboť zde je většina kanadských přátel.

Další věc, kterou bylo potřeba vyřídit bylo vízum, které Kanada znovu zavedla zhruba před rokem a půl. Na vyřízení víza je potřeba doložit několik potvrzení uvedených níže a zaplatit poplatek 55€ za jednorázový vstup nebo 110€ za vícenásobný vstup.

Potřebné dokumenty :

  • vyplněnou žádost o vízum (4 strany)
  • příloha o rodiných poměrech (3 strany)
  • příloha o zaměstnání (2 strany)
  • potvrzení od zaměstnavatele o výši platu, délce prac.poměru a pracovní pozici
  • potvrzení o schálené dovolené na termín návštěvy Kanady
  • itinerář cesty
  • zvací dopis, pokud je to cesta za přáteli
  • výpis z účtu jako doklad o finančím zajištění po dobu pobytu
  • rezervaci letenky

Dlouhou dobu jsem otálel s přípravou potřebných dokumentů a čas tak rychle utíkal. V prosinci jsem již začal s přípravou, ale vyplnění žádosti v angličtině jsem stále odsouval. Koncem prosince se začaly objevovat nabídky letenek zhruba kolem 11tis z Frankfurtu a Vídně a kolem 13,5tis přímo z Prahy. S nákupem letenky jsem stále váhal a počítal jak by to vyšlo co nejlevněji. Navíc kupovat letenky, když ještě nemám schválené vízum by mohl být trochu risk.

Čas plynul dál, plánovaný datum odletu se blížil, papíry byly již nachystány, ale podání žádosti na ambasádu v pražských Dejvicích mi překazila náhlá viróza s horečkama přes 39,5°. Během "odpočinku" mě bratr navedl ještě na myšlenku, snowboardování ve známém středisku Whistler nedaleko Vancouveru. Jeho nápad se mi natolik zalíbil, že jsem okamžitě začal hledat nové nabídky letenek nejprve do Vancouveru a návrat z Toronta.

British Ariways logo

Po propočítání nákladů na cestu a parkoviště jsem zavrhl myšlenku cestování z jiného letiště než z Prahy. V termínu, který jsem chtěl se objevila akce od British Airways za velmi dobrých 12866Kč s poplatkama. Tato akční cena byla omezena časově do pátku 14.1. a přestože již přišel tento den, stále jsem neměl podanou žádost o vízum.

Cena ostatních letenek se vyšplhala zhruba na 16-18tis a tak jsem risknul nákup letenek v pátek večer za tuto akční cenu a v pondělí dopoledne vyrazil na ambasádu podat žádost. Uběhlo pár dní a tak jsem zavolal na ambasádu, zda-li již nemají moji žádost vyřízenou. Hned mi srdce zaplesalo radostí, když mi paní sdělila, že mi bylo uděleno vízum a pas je připraven k vyzvednutí

Vzhledem k blížícímu se odletu bylo potřeba začít řešit program a ubytování ve Whistleru. Zabrousil jsem přímo na oficiální stránky stránky www.whistlerblackcomb.com, kde nabízejí ubytování, zakoupení skipasu, vyřízení půjčení vybavení a také dopravu z Vancouveru. Napsal jsem tedy poptávku a přišla mi nabídka balíčku, který jsem nakonec zakoupil. I když nabídka výhodné ceny v 5* resortu Four Seasons byla velmi lákavá, bohužel na jednoho pořád trochu dražší.

WestJet logo

Po zakoupení balíčku bylo na čase vyřešit přelet z Vancouveru do Toronta a tak jsem navštívil stránky letecké společnosti WestJet, která nabízela celkem výhodné ceny. Zakoupit letenku netrvalo moc dlouho, ale následující den jsem si uvědomil, že vlastně se vůbec nezdržím ve Vancouveru, což by byla jistě velká škoda. A tak jsem začal zjišťovat jak je to se změnou data odletu. WestJet má v podmínkách uvedeno, že je možné let do 24hod od koupě buď zrušit a nebo změnit bez poplatku. Krom změny data odletu, jsem se nakonec ještě rozhodl změnit i trasu a vzít to ještě přes Montreal a pak teprve do Toronta.

Bohužel změna letenky byla možná pouze telefonicky a tak jsem trochu panikařil jestli po telefonu vše zvládnu. Byl jsem rozhodnut, že letenku zruším a přes web zakoupím jinou, ale pán na infolince byl hrozně ochotný a navrhl přímo změnu na let, který jsem si vybral s tím, že rozdíl v ceně letenky mi bude vrácen na účet do 5 pracovních dnů. Tomu říkám servis :)

O víkendu na návštěvě rodičů jsem ještě výhodně zakoupil přelet Montreal - Toronto zrhuba za 101CAD a trasa tedy hotová. Teď již jen sbalit a vyrazit...