Kanada

Oficiální název: Kanada
Hlavní město: Otawa
Počet obyvatel: 32,6 mil.
Rozloha: 9 984 670 km²
Měna: 1 kanadský dolar (CAD) = 100 centů ........ Aktuální kurz : 1CAD = 18,10 Kč (střed)
Úřední jazyk: angličtina, francouzština


Vstupní formality a základní informace
Poloha a přírodní poměry
Jak cestovat do Kanady?
Jak cestovat po Kanadě?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Kanadě
Nakupování v Kanadě
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Kanady?

Díky značné rozloze panují v Kanadě velké klimatické rozdíly a prochází tudy šest časových pásem. Na severu země převládá chladné arktické podnebí, ve vnitrozemí kontinentální a u pobřeží vlhké přímořské. Počasí je tak závislé na oblasti, ve které se pohybujete. Průměrná teplota v hlavním městě Ottawě je v lednu -11°C a v červenci 21°C. Pokud se chystáte vnořit do panenské kanadské přírody, je pro to ideální jaro, léto nebo podzim. Na podzim, který zde začíná v září, se navíc lesy pestře zabarví. Na přelomu září a října zde nastává období zvané jako „Indian Summer“, kdy zde zažijete sice chladnější, ale velmi slunečné dny, což je pro cestování naprosto ideální. Během jarních a podzimních měsíců zde není hlavní sezóna a to výrazně ovlivňuje ceny za ubytování, stravování a další služby. Jestliže plánujete návštěvu dalekého kanadského severu, měli byste tam vyrazit v červenci nebo v srpnu. Bohužel právě v tomto období přijíždí do Kanady nejvíce návštěvníků a mnoho zajímavých lokalit je doslova v obležení turistů.

Pasy, víza, doklady

Občané ČR podléhají vízové povinnosti. Turistické vízum /visitor visa/ lze obdržet na Velvyslanectví Kanady v Praze, na hranicích nelze kanadské vízum obdržet. Spolu s vízovou žádostí se předkládá doklad o finančním zabezpečení pobytu v Kanadě, event. pozvání od osoby, která hradí pobyt v Kanadě, doklad o statusu žadatele (zaměstanec, podnikatel, student apod.). Samostatně cestující děti mladší 16 let musejí předložit i notářsky ověřený souhlas rodičů či jiného zákonného zástupce s cestou do Kanady a informace k osobě, která se o ně v Kanadě postará.

Velvyslanectví Kanady v ČR :

Vízové oddělení 
Muchova 6
160 00 Praha 6
více info :  http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/severni_amerika/kanada/cestovani/visa.html

Zdravotnictví

Česká republika nemá s Kanadou uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče, proto je nezbytné, abyste si před cestou uzavřeli komplexní zdravotní pojištění. Toto pojištění se však nevztahuje na úhradu nákladů za zdravotnické služby k léčbě chronických onemocnění a nemocí, které existovaly již před samotným uzavřením pojištění. Nebudou vám hrazeny ani zubařské zákroky. Náklady na jednotlivá ošetření jsou v Kanadě mnohonásobně vyšší než v České republice, platí se buď dopředu záloha, nebo musíte předložit průkaz pojištěnce. Jednodenní pobyt v nemocnici vás v průměru vyjde na více než 2000 CAD. Zdravotnická péče je v Kanadě na velmi dobré úrovni, a to i v menších nemocnicích. Návštěva Kanady nepřináší žádná zvláštní zdravotní rizika, a proto není nutné žádné očkování.

Peníze

Oficiální měnovou jednotkou Kanady je kanadský dolar s označením CAD. Kanaďané své měně říkají „buck“ nebo francouzsky „piastre“. Ve všech provinciích Kanady dnes platí jednotná měna. Není dáno žádné omezení, které by určovalo, jaké množství cizí měny je možné do země dovézt či z ní vyvézt. Zahraniční měnu si můžete směnit v bankách a soukromých směnárnách. Také bankomaty jsou v Kanadě dobře dostupné, najdete je v každém větším městě. Všechny banky a směnárny v Kanadě přijímají jak hotovost, tak i cestovní šeky. Banky mají otevřeno od pondělí až do čtvrtka od 10 do 15 hodin, v pátek od 10 do 18 hodin. Řada z nich je však otevřená i v sobotu. Platit cestovním šekem můžete v obchodech jen výjimečně, běžně lze platit kreditními kartami. Kreditní karty mají velmi široký záběr použití a využijete je kupodivu i u pouličních stánků, telefonních budek či parkometrů.

 

Domácí mazlíčci

Do Kanady je možné vzít s sebou svého domácího mazlíčka. Majitel však musí doložit, že byl pes či kočka očkována proti vzteklině alespoň 30 dní před cestou do země, v opačném případě musí být zvíře ihned po vstupu do Kanady očkováno a drženo v třicetidenní karanténě. Také štěňata, která ještě neměla 3 měsíce, musí být po převozu držena v karanténě, dokud nejsou dost stará k vakcinaci. Také po naočkování jsou ještě dalších 30 dní držena v karanténě. Jinak by měl dovoz psů probíhat bez problémů.

Poloha a přírodní poměry

Kanada se rozkládá v severní části Severoamerického kontinentu a díky své rozloze je druhým největším státem na světě. Na jihu a severozápadě sousedí se Spojenými státy Americkými a severní hranice státu je tvořena mořským pobřežím Severního ledového oceánu. V severní části země se vypíná tzv. Kanadský štít, který zabírá značnou část centrální a východní Kanady až k Velkým jezerům. Jezera tvoří přirozenou hranici mezi Kanadou a USA. Patří mezi ně Michiganské jezero, jezero Ontario, Hořejší, Huronské a Erijské jezero. V této oblasti se nachází také turisticky velmi oblíbené Niagarské vodopády. Největším pohořím Kanady jsou Kordillery, které dosahují až 6 000 metrů nadmořské výšky. Jejich šířka je úctyhodných 800km a táhnou se od Aljašky přes území teritoria Yukon až do USA. Západní větev Kordiller tvoří Přímořské hory, neboli Cost Mountains. Ve středu Kanady se rozkládají Velké planiny a stepi, které zabírají pětinu její rozlohy. Na západ od těchto planin se až k pobřeží Tichého oceánu táhnou Skalisté hory, jejichž výška tyčící dosahuje téměř 4000 metrů a jsou rájem nejen divoké zvěře, ale i turistů. Nejvyššími vrcholy Skalistých hor jsou Mt. Robson (3 954 m) a Mt. Columbia (3 747 m). Rovnoběžně se Skalistými horami se podél západního pobřeží táhne pohoří Sv. Eliáše, kde se nachází nejvyšší hora Kanady Mount Logan měřící 5959 metrů nad mořem. Od Hudsonova zálivu se až na poloostrov Labrador rozprostírá Laurentinská náhorní plošina. Sever země je pokrytý velkou Arktickou nížinou, která je porostlá tundrou a téměř neobydlená. Na východě Kanady najdeme největší nálevkové ústí řeky na světě, které vytvořila řeka sv. Vavřince. Řeka vlastně tvoří jakýsi záliv, na jehož konci se rozkládá ostrov Newfounland.

Jak cestovat do Kanady?

Letecká doprava

Do Kanady nelétá přímá linka, lze využít pravidelných linek společnosti British Airways (přestup v Londýně), Lufthansa (přes Mnichov, Frankfurt), Air Canada (přes Londýn, Mnichov, Frankfurt, Vídeň), Air France (přes Paříž), KLM (přes Amsterdam), Austrian Airlines (přes Vídeň). V Kanadě je celkem 14 mezinárodních letišť, kromě Toronta například ve Vancouveru, Halifaxu, Edmontonu, Ottawě, Montrealu nebo Calgary. Letiště v Calgary je od centra města vzdáleno asi 15km. Ceny letenek většinou zahrnují letištní taxy.

Jak cestovat po Kanadě?

Autem

Kanada je protkána kvalitní sítí silnic a dálnic, na kterých se nevybírá mýtné. Velká města jsou spojena mnohoproudými dálnicemi. Transkanadská dálnice (Trans Canada Highway) měří 7 700 km a jedna z jejích větví zajišťuje spojení s Yukonem a Aljaškou. Celková délka kanadských silnic je 900 000 km. Maximální povolená rychlost je na dálnicích je 100 km/h, v obci 50 km/h a mimo obec 80 km/h. Pokud si v Kanadě vypůjčíte auto, nemělo by vám řízení dělat žádné problémy. Jezdí se zde stejně jako u nás vpravo a ani značky a dopravní předpisy se příliš neliší od těch našich. Ceny pohonných hmot jsou výrazně nižší než v Evropě, což pomáhá v rozvoji masového automobilismu. Na autopůjčovny v Kanadě narazíte téměř na každém rohu, zvláště ve větších městech. Pokud však navštívíte některé z menších měst a zapůjčíte si vozidlo v tamější soukromé autopůjčovně, vyjde vás to výrazně levněji. Než podepíšete smlouvu, vždy si překontrolujte vůz i nabízené pojištění, které je zahrnuto v ceně. Aby vám automobil zapůjčili, musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. Většina autopůjčoven má svá sídla také v blízkosti letišť, mezi nejznámější firmy patří Avis, Hertz, Alamo Rent a Car nebo Budget Rent a Car. Automobilový klub Canadian Automobile Association spolupracuje s evropskými autokluby.

Autobusem

Jedním z nejvyužívanějších způsobů přepravy je cestování autobusem. Autobusová doprava je velmi kvalitní a rozvinutá. Dostanete se s ní do všech koutů země, i do odlehlejších míst. Ve venkovských oblastech může být autobusová doprava velmi omezená. Autobusová doprava vás však vyjde o něco dráž než jízda vlastním automobilem, na delší vzdálenosti je lepší využít služeb dopravy letecké. Největším kanadským autobusovým dopravcem je společnost Greyhound Bus Company, která nabízí meziměstskou i transkontinentální dopravu. Společnost Grayline Coaches vás zase odveze k nejatraktivnějším turistickým cílům, jelikož se specializuje na turisty. V Kanadě však existuje ještě řada dalších soukromých autobusových přepravců.

Letadlem

Vnitrostátní letecká doprava je v Kanadě provozována 75 leteckými společnostmi, jako například Air Nova, Air Transat, Air BC, Horizon Air, Air Alliance, Air Ontario. Mezi nízkorozpočtové letecké společnosti patří pak CanJet, HMY Airways, Jetsgo, Tango Air Canada nebo WestJet. Vzhledem k obrovské rozlehlosti Kanady je cestování letadlem nejpraktičtějším, nejrychlejším a nejvýhodnějším způsobem překonávání velkých vzdáleností mezi lokalitami. Jelikož na severu země neexistují silnice, používají se jako dopravní prostředky malé jednomotorové letouny.

Vlakem

Železniční sít provozuje Kanadská železniční společnost VIA, která zajišťuje spojení mezi většinou důležitých a větších měst. Cestování vlakem po Kanadě je příjemným zážitkem, i na dlouhých trasách se setkáte s čistými moderními vagóny s lůžkovou úpravou a dokonce i se sprchou. Ve velkých městech jezdí příměstské vlaky, které jsou ideálním dopravním prostředkem spojujícím centrum města s předměstím.

Trajektem / lodí

Lodní doprava je v Kanadě využívaná převážně pro obchodní účely. Je zde rozsáhlá vnitrozemská vodní síť s desítkami tisíc kilometrů splavných řek a kanálů. Hlavní 4000 km dlouhou dopravní tepnu představuje oblast kolem řeky sv. Vavřince, kde se dopravují náklady od Atlantského oceánu až k Velkým jezerům. Mezi důležitá přístavní města řadíme Vancouver či Halifax. Zaoceánské spojení s Evropou zajišťují přístavy Halifax na ostrově Nova Scotia a St. John's v Newfounlandu.

Stravování

Kanadská kuchyně

Kanadská kuchyně byla po mnoho let ovlivňována kuchyní americkou a ve frankofonních oblastech také kuchyní francouzskou. Proto je dnes jakousi americkou obdobou s francouzským nádechem. Obvyklým jídlem jsou tedy všudypřítomné hamburgery, jejichž základem je grilované hovězí maso, které se vloží mezi dvě půlky sladké housky a doplní zeleninou, tatarkou a mnoha dalšími přísadami. Ve velkém se zde pojídají také hotdogy, steaky, pizza, žebírka, kuřecí křidélka a mnoho dalších pokrmů z oblasti mezinárodní kuchyně. V Kanadě se jí snad veškeré druhy masa, méně oblíbené je akorát vepřové. Nechybí zde ryby, mořské plody, kuřata a oblíbení krocani nebo krůty. Oblíbenými přílohami jsou fazole, boby a kukuřičná kaše, ale také smažené hranolky, opékané brambory nebo smažená cibule. Běžnou součástí jídel jsou nejrůznější zeleninové a ovocné saláty. Hlavním jídlem během dne není oběd jako u nás, ale podvečerní dinner. Častým dezertem je zmrzlina, koláče a slané sušenky (crackers) či sladké (cookies). Na snídani si Kanaďané nejčastěji dopřávají vajíčka na všechny možné způsoby, pijí mléko, kávu a pojídají cereálie. K snídani jsou obvyklé také omelety nebo nastrouhané osmažené brambory, tzv. „hashbrowns“. Pro kanadskou kuchyni je typický sladký javorový sirup.

Kanadské restaurace

Kanaďané se stejně jako Američané nejraději stravují v podnicích rychlého občerstvení jako je Mc´Donald, KFC, Burger King a v mnoha dalších, což vůbec neprospívá k jejich zdraví. Najdete zde však i klasické restaurace nabízející velmi kvalitní pokrmy, které nejsou tučné a jsou vyrobeny ze zdravých surovin. Tyto podniky bývají také poměrně drahé a bývají součástí nějakého řetězce. Nejznámějším řetězcem je Friday´s. V restauracích se běžně neplatí za kečup ani tatarskou omáčku. Některá zařízení poskytují speciální nabídky levnějšího jídla, jde o tzv. happy hour, kdy je ve vymezenou dobu v nabídce jídlo za akční cenu. Kanadské restaurace mohou být také zaměřeny na kuchyni italskou, mexickou, čínskou nebo určité konkrétní typy jídla, jako jsou např. mořské plody nebo americké steaky. Při příchodu do restaurace si nevybíráte místo sami, ale čekáte, až vás personál usadí k vybranému stolu. Restaurace bývají rozděleny do sekcí pro kuřáky a nekuřáky. Pokud své jídlo nedojíte, můžete si jej beze studu nechat zabalit s sebou, je to běžné. Dalším způsobem jak se najíst za málo peněž jsou bufety.

Kanadské nápoje

Z alkoholických nápojů Kanaďané holdují především whiskám, kvalitní značkou je například Black Velvet nebo Canadian Club, která se od těch skotských liší mimo jiné tím, že jejich základ netvoří ječmen, ale žito. Canadian Club Classic je již přes 140 let jednou z nejoblíbenějších kanadských whisky na světě. V hospodách se setkáte také s pivem, nejčastěji se však podává jen v lahvích a svou kvalitou se nemůže rovnat pivům českým. Hodně se popíjí káva. Nápoje se v restauracích podávají do poloviny naplněné ledem. Výhodné jsou tzv. bezedné skleničky, kdy host platí za nápoj jen jednou a poté mu je automaticky zdarma doléván. Z nealkoholických nápojů se velké oblibě těší světová Coca-Cola, Pepsi-Cola a další její odnože. Popíjejí se také čerstvé ovocné šťávy. V zimě vás zahřeje kanadská káva, horké jablko nebo hruška. Alkohol je v Kanadě prodáván pouze ve státní licenci a v licencovaných restauracích označených nápisem "licencié". Pivnice (taverns, brasseries) jsou o nedělích a svátcích zavřeny.

Ubytování

Kanada nabízí svým návštěvníkům široké spektrum nejrůznějších kategorií hotelů a motelů všech kategorií. Stačí si jen vybrat podle svého vkusu a finančních možností. Nejlevněji se můžete ubytovat v kempu a nejdráž v některém z luxusních hotelů v centrech měst. Na severu země fungují hostely a kempy, s penzióny se setkáte spíše na jihu Kanady. Za nocleh v kempu, motelu nebo ubytovně typu Bed&Breakfast dáte jen několik desítek dolarů. Noc ve standardně vybaveném hotelu vyjde na 100 – 170 dolarů podle poskytovaných služeb. Cena ubytování závisí také na zvolené době návštěvy, v sezóně bývají pokoje dražší. Je dobré si ubytování také dostatečně dopředu rezervovat.

Bezpečnost v Kanadě

Kanada je poměrně bezpečnou zemí a turistům zde tak nehrozí žádné zvýšené nebezpečí. Přesto je dobré i zde dodržovat základní bezpečnostní opatření. Vyhýbejte se proto vstupu do neznámých a zapadlejších čtvrtí a po setmění se nevydávejte nikam sami. Turistické oblasti a velké aglomerace jsou rájem pro kapsáře, pouliční zloděje, ale turisté se také mohou stát obětí loupežného útoku. Veškeré cenné věci si proto uschovejte raději v hotelovém sejfu nebo na jiném bezpečném místě. Zbytečně nenoste šperky a cennosti, které by přitahovaly pozornost a doklady a peníze mějte vždy ve vnitřní kapse bundy. Pozor na krádež si dávejte obzvláště v hromadné dopravě. Před cestou je dobré pořídit si kopie všech dokladů a uschovat je na odděleném místě. Pokud dojde ke ztrátě či krádeži vašich dokladů je nutné to okamžitě ohlásit policii. Na turisty může nebezpečí čekat také v odlehlých oblastech, kde budou obklopeni divokou přírodou. Velký pozor je třeba dávat na volně žijící zvířata, jako jsou medvědi, bizoni, losi nebo vlci. Problémy může způsobit také nepřízeň počasí nebo kontakt s jedovatými rostlinami. Před odjezdem proto vždy někoho informujte, kam se hodláte vydat, popřípadě zanechejte přesnou adresu a telefonní spojení.

Nakupování v Kanadě

Potraviny je nejvýhodnější nakupovat ve velkých supermarketech, kde je široká nabídka veškerého zboží. V turistických centrech bývají obchody otevřené nonstop. Obvykle jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 17.30 až 18 hodin, některé obchody nechávají v pátek otevřeno do 21 hodin. Uplatníte tady všechny známé platební karty a výjimečně i cestovní šeky. Většina turistických lokalit bývá doslova obsypána stánkaři prodávajícími suvenýry, například pohledy, sošky, přívěšky, různé upomínkové předměty a také rukodělné výrobky místních indiánů.

 

Zdroj : http://kanada.svetadily.cz/