Spojené Arabské Emiráty - banner

Na ráno máme nataženej budík na 7:00, můj teda trošku selhal (natáhl jsem ho na 7, ale jak jsem o 3 hodiny později zjistil, bylo to 7 českého času :D), ovšem fismakerovi zpívající ptáčci to jistí a budí nás celkem v pohodě. Pomalu se probouzíme, vstáváme a chystáme vyrazit do města, mezitím zvoní na pokoj snídaně. Dnes výborný zapečeny toast v nějaké pitě nebo něčem takovém arabském, vše výborně okořeněno a k tomu plechovka něčeho co jsem nikdy nepil. Rani Orange Juice, nevím jestli značka Rani je proto, že nám ho nosí ráno, ale poměrančový džus v plechovce s kusama pomerančů jsem ještě neměl. Fakt dobrotka.

Sedáme do Yariska a jedem. Navigace nás trošku zlobí, ale nakonec tam dojedem podle cedulí. V 10:10 vstupujeme do Dubai Mallu, obrovského nákupáku i v porovnání s pražskýma stavbama :). V Dubai Mallu je parkování zdarma, jediné automaty které tu jsou, jsou k vytisknutí lístku kde stojíte, aby jste si našli auto, to je super vychytávka, bohužel automaty nejdou. Procházíme celý Dubai Mall a přicházíme k části, kde nás dopraví nahoru. Obchod s lístkama na vyhlídku a suvenýry se jmenuje At The Top (česky to znamená na vrcholu).

Čeká nás bezpečnostní prohlídka. Odevzdáváme batoh, nejdřív mi teda řekli, že fotobatoh si nahoru vzít klidně můžu, ale když mi ho proskenovali na rentgenu tak mě zase vyhodili, 4 flašky s pitím a z toho jednu skleněnou si nahoru opravdu vzít nesmím. Odevzdávám batoh, znovu projdu rentgenem, kde už na mě čeká Fishmaker a pokračujem k výtahu. Chodba cestou k výtahu obsahuje krásné zaběry Dubaje, celá stěna chodby je jeden velký display, v zápětí se ale podívám nahoru a zjistím že to není display, ale projekce, nade mnou je projektor, udělam dva kroky a další projektor, celkem je v chodbě cca 15 projektorů, které tvoří souvislý obraz na stěně. Vyjdeme pár schodů a stojíme před výtahem. Výtah zrovna přijíždí a vystupují přechozí návštěvníci, nastupujeme. Dveře se zavírají, výtah zrychluje, zalíhá nám v uších a užíváme si nejrychlejšího výtahu na světě. Při cestě výtahem se na jeho stěhách zobrazují mraky, jako by jsme skutečně stoupali mezi mraky, vše pusobí velmi luxusně a impozantně. Výtah začne brzdit a zastaví ve 124 patře. Už otevření dveří symbolizuje, že jsme opravdu nahoře, je tam krásně sluníčko a obrovský rozhled. Vystupujeme a procházíme se po patře, hledíme do všech stran a užíváme si opravdu impozantní pohled na Dubai. 50 a 70ti patrové mrakodrapy, které pro nás byly vždy obrovské, jsou najednou uplně malinké. Součástí vyhlídky je i terasa, která je z horní strany otevřená, tam je bohužel dnes zavřeno z důvodu natáčení nějakého wrestlingové filmu, nebo upoutávky, vyfotíme si tedy aspon pár wrestlerů a filmařů. Součastí vstupenky na At the top vyhlídku je také čipová karta nabita na 2x 2,5 min sledování teleskopem. Teleskop není klasickej jako u nás, ale jsou to taková řiditka s displayem, vložíte kartu a 2,5min se můžete dívat různě po Dubaji a to sice ve čtyř ruzných režimech. Live (vidíte žive přes teleskop), Day (jedná sice o fotku, ale zase v super kvalitě, takže i při nepřízní počasí vidíte daleko a čistě, ale samozřejmě stále si mužete zaměřovat teleskopem. Night (vidite Dubai tak jak je v noci krásně nasvětlená a poslední pohled je Historic, tam vidíte co bylo na tom či o nim místě v minulosti. Pohled historic se mi nejvíc libil, stará čast Dubaje je prakticky stejná, ale nová kde stojí obchodnáky a velké mrakodrapy při přepnutí z pohled Live na pohled Historic zmizí, všude před par lety byla jen poušť. To jak se celá Dubaj mění je neskutečné, každým dnem přibývají nová patra vysokých budov, všude pracují tisíce dělníků, vše se hýbé. Počet současně rostoucích staveb je obrovský.

Video z jídy výtahem až na vyhlídku

V Dubai Mallu pokračujeme k akvariu, jedná se o obrovské vnitřní akvárium, opravdu nádherné. Jen přední stěna akvaria je 8x36m, a nebyl by to Dubai, aby to nebyla největší stěna z jednoho kusu akrylátu na světě a aby nebylo akvarium zapsáno do Guinessovy knihy rekordů. Prohlédneme si žraloky, rejnoky a různé ryby, podíváme se jak potápěči krmí rejnoky, což je opravdu nádherná podívaná. V Dubai Mallu proběhneme pár dalších obchodů, zkontrolujem ledové kluziště, dám si kebab, najdeme auto na parkovišti a pokračujeme dál.

Jako další cíl volíme Emirates Mall, kde je i sjezdovka, bohužel Emirates Mall není v navigaci a ulici nevíme, zadáme proto blízký okruh Dubai Autodrome. Při cestě na okruhu se ještě stavíme na velbloudím a koňském závodišti, bohužel nějaký závod se jede až za několik hodin a do stájí nás bez povolení pustit moc nechcou. Před hlavním vstupem na závodiště nás ohromí keře ostříhane jako koně.

Přijíždíme na okruh Dubai Autodrome, vidíme že na okruhu jezdí nějaké motorky. Objedeme celý okruh kolem dokola, a jdeme do Drivers Experiences School, kde se dáme do řeči s místní obsluhou a Fishmaker zakupuje motoristické překvapení, JaraX na něj smutně kouká :). Odcházíme ze školy a jdeme se podívat k paddoku. Nejdříve jdeme nahoru na vyhlídku a pak ukecávám Fishmakera, že se vetřeme. Celá osádka trati je velice přijemná, nakonec tedy stojíme přímo v garážích, prohlížíme si vystavené kousky, hrajeme si s telemetrikou, díváme se jak se na okruhu prostřídají motorky, zavodní formule a auta. Loučíme se a odjíždíme, Yaris nám najednou přijde nějakej tichej a slabej.

Navigace do Emirates Mallu selháva, kašlu na navigaci a naviguju se podle mapy a polohy Burj Chalify. Stačí znát orientační polohu Burj Chalify vůči moři a pak se podívat kde je, mrknout do mapy a je jasný kterým směrem vyrazit. Takhle dojiždíme až do Emirates Mallu, který poznáváme podle obrovské sjezdovky. V Emirates Mallu začínáme jídlem, pikantní čína bude to pravé, pojíme a jdeme ke sjezdovce. Sjezdovka je opravdu krásná, ale lyžovat v supermarketu nám přijde zbytečné, proto cvaknem pár fotek, proběhnem kus Emirates Mallu, projít celý je tak na celý den od rána do večera.

Odjíždíme domů, ale ještě se stavujem na plaži poblíž Burj Al Arab, jediného sedmihvězdičkového hotelu na světě. Trošku si zaplavu v moři, není to žadný kafe, ale že by to bylo ledový se taky říct nedá, dám si pár temp, převleču se a jedeme domů. Ještě se stavíme v Carrefouru a koupíme něco na zítra na jídlo. Na hotelu vyhodíme věci, a jdeme se ještě projít mrknout na místní obchody. Všude smlouvám objektiv Nikkor 70-300, na nejnižší cenu jsem se zatím dostal na 400DHS, nejvyšší nabídnutá cena je 850 DHS, jsem ochoten za něj zaplatit 300 DHS, tak uvidíme jeslti se mi ještě někde podaří domluvit cenu. Při procházení uliček objevíme zapadlou cestovku která už zavírá, vetřeme se, pokecáme a zakoupíme výlet do pouště, tzv. Desert Safari, vrátíme se na pokoj, najíme se a jdeme spát.

Co se nám dnes podařilo :

  • vyjet na nejvyšší budovu světa
  • vyjet na nejvyšší stavbu světa (včetně všechn radiových antén)
  • vyjet na budovou s nejvyšším počtem pater na světě
  • vyjet na nejvyšší rozhlednu na světě
  • jet nejrychlejším výtahem na světě
  • jet nejdelším výtahem na světě
  • prohlédnout si akvarium s největším sklem na světě
  • okoupat se moři v únoru

Trasa naší cesty

www.jarax.net/uae - otevřete odkaz, v pravém horním rohu si vyberte den dle datumu a uvidíte naší trasu.