Mauricius

Jako každý rok, i letos na konci zimy utíkáme z chladné Prahy ohřát se do exotických krajů. Po předchozích jarních dovolených na Havaji a ve Spojených Arabských Emirátech, které byly akční a plné cestování, si tentokrát dopřejeme změnu v podobě luxusní odpočinkově - válecí dovolené na pláži. Pro tento účel se nám jevil jako velmi vhodný malý ostrov Mauricius, který jsem si zamilovala na první návštěvě před mnoha lety a doufám, že i Pája v něm objeví takový trochu zapomenutý ráj. Dokonce tentokrát necestujeme naším obvyklým stylem jako dosud, tj. koupit si letenky, zabookovat hotel na první dny a maximálně auto a dál se rozhodnout dle situace na místě. Tentokrát výjimečně kupujeme all-inclusive zájezd od společnosti Travel&Business Centre, protože - světe div se, náš vybraný hotel plus celý balíček služeb této cestovky vychází levněji, než kdybychom si kupovali jen samotný hotelový pobyt přes booking.com nebo podobné služby.

Doufáme, že naši pravidelní čtenáři nám zachovají i tentokrát přízeň, a že my budeme mít o čem psát :) Rozhodně i na této dovolené plánujeme výlety mimo hotelový resort za poznáním ostrova, na golf nebo v Pájově případě na potápění ... a také konečně poletíme část cesty s Airbusem A380, který nám byl upřen při loňské cestě v business class na Havaj.

Naše dovolená začíná odjezdem na ruzyňské letiště. Do oktávky, se kterou pro nás krátce po poledni přijel kamarád Petr alias Šumák, postupně naskládáme naše zavazadla a za půl hodinky se u terminálu 1 loučíme. Odbavíme jeden společný kufr a golfový bag, jehož přepravu "naše" společnost Emirates poskytuje zdarma, a výjimečně odbavujeme i sebe právě tady na letišti namísto obvyklého online checkinu. Důvod je jednoduchý - Pája se ptá na možnost přesazení do exit row a tentokát to vychází :) Dostáváme boarding pasy a jen s dvěma příručáky plnými důležitých věcí, které se nesmí ztratit (třeba plavky), procházíme pasovou kontrolou a míříme si to rovnou do salónku ... tedy aby nedošlo k mýlce, tuhle cestu poletíme ve třídě economy (bohužel), salónek máme k dispozici jakožto držitelé kreditek Mastercard World.

Tady se usadíme v pohodlných křesílkách, dopřejeme si nějaké to občerstvení a pozorujeme ruch na letišti. Hodinka tu uteče jako nic, je čas se přesunout ke gatu. Teprve tady procházíme fast trackem security kontroly a po ní rovnou do bílého letadla Boeing 777. Před odletem zažijeme ještě lehké zpestření v podobě odloženého kufru v terminále, ke kterému se nikdo nehlásí a tudíž je kolem něj vytvořen bezpečnostní koridor, opatrně jej obchází jen bezpečnostní kontrola. My vše pozorujeme přes bezpečnostní sklo, ale jak to dopadlo, zda expolodoval nebo si pro něj přiběhl zapomětlivý cestující se už nedozvíme, protože nastupujeme do letadla.

Prahu opouštíme téměř přesně na čas v 16 hodin, vyhoupneme se nad mraky, které zahalily skoro celou českou krajinu, a užíváme si klidný let a výborné jídlo. Exit row, alias místa u nouzového východu, nám poskytují naprosto luxusní místo na nohy, bohužel v letadle moc nefunguje multimediální systém ani po několika restartech a spát se tak moc nedá, letadlo je plné do posledního místa a tomu odpovídá ruch v něm. Tak se dáme alespoň do řeči se sympatickou letuškou Kamilou, která nám prozradí hodně ze zákulisí své profese a leteckého cestování obecně :)

Kolem jedné hodiny ráno hladce přistáváme na letišti v Dubaji. Díky umístění letadla mimo klasický "prst" vystupujeme přímo na plochu a můžeme se nadýchat krásně teplého vzduchu se slanou příchutí. Jdeme se krátce cournout po letišti, než přijde čas nastoupit do Airbusu A380 směr Mauricius, ale protože už je nový den, pokračování cesty do ráje najdete v článku z dalšího dne :)