Barcelona - banner

Ráno si opět dopřejeme bohatou a výtečnou snídani, sbalíme si naše kufříky, odhlásíme se z hotelu a vyrážíme na metro. Čeká nás posledních pár hodin v této katalánské metropoli a hodláme je vyplnit návštěvou asi nejznámější památky - stále nedokončené katedrály La Sagrada Família opět podle návrhu Antonia Gaudího. Dojedeme metrem L3 na stanici La Sagrera, zde přestoupíme na metro L5, které nás doveze až na stanici Sagrada Família. Už teď v devět ráno je před katedrálou naprosto neuvěřitelná fronta na vstup, která se táhne až kamsi daleko do boční ulice. Naštěstí mi sestřenka, která tu strávila celé loňské léto, poradila výborný trik - lístky se dají koupit i v bankomatu na rohu, přímo naproti katedrále :-) Nikdo u něj nestojí, takže během asi dvou minut si z něj vytahujeme dvě vstupenky po 15ti EUR na desátou hodinu. Volíme vstup pouze do baziliky, příplatkové věže bychom už asi nestihli, respektive bychom museli hodně času strávit ve frontě na výtah. Čas zbývající do naší prohlídky v deset strávíme obhlídkou katedrály z venkovní strany.

 

Na katedrále se stále pracuje, za více než 100 let totiž není dokončená. Gaudího přáním bylo, aby byla kompletně financovaná z darů věřících, stavba byla navíc přerušena druhou světovou válkou, proto to tak trvá :) Nicméně se předpokládá, že dostavba by měla proběhnout v roce 2026, na který připadá sté výročí Gaudího úmrtí.

 

Asi deset minut před desátou nás již vpouští dovnitř. Dojem z téhle stavby je nepopsatelný, katedrála je docela jiná než všechny ostatní, v jakých jsme kdy byli. Je inspirována gotikou, takže tu najdete spíše dlouhé štíhle linie, postrádá přezdobenost baroka. Díky přírodním motivům působí velmi odlehčeně, světlo dopadající přes vitrážová okna vytváří tajuplnou mystickou atmosféru. Na fotografování je v ní poměrně málo světla, ale snad se mám povede aspoň trochu vám přiblížit tuhle krásu.

 

Po návštěvě hlavní chrámové lodi si prohlédneme například další expozici o Gaudím a jeho díle. Zajímavá je taky historie stavby Sagrada Familia, zachycená ve skicách, modelech a dobových fotografiích. Ještě bychom se tu brouzdali historií dál, ale čas neúprosně ubíhá a musíme se s barcelonskou dominantou rozloučit.

Před polednem se metrem přiblížíme k náměstí Placa Catalunya, kde naskočíme opět na Aerobus linky A1 směr letiště El Prat. Z výhodné jízdenek T10 na deset jízd městskou dopravou nám jich oběma dokonce ještě pár zůstalo, aspoň je využijí naši přátelé, kteří se sem chystají za pár týdnů. Aerobus nás po zhruba půl hodině a asi třech zastávkách v Barceloně bezpečně doveze na letištní terminál. Na letišti ještě nakoupíme pár suvenýrů a samozřejmě zásoby španělské šunky. Další dobroty si ještě dáme k svačině, pak už ale musíme nasednout do letadla a vrátit se ze slunečného Katalánska zpět do chladné Prahy ...