Barcelona - banner

Letenky na prodloužený víkend do Barcelony dostal Pája jako dárek k narozeninám a tomu byl přizpůsoben i termín - odlet v polovině dubna. Navíc by tam tou dobou nemuselo být moc turistů a počasí by díky jižní poloze mělo být o dost teplejší než v Praze.

Odlétáme v sobotu dopoledne z chladného ruzyňského letiště Airbusem A319 společnosti ČSA, vybaveni jen příručními zavazadly. Let probíhá normálně, ikdyž po nedávné cestě na Havaj business třídou si na tu economy nějak nemůžeme zpátky zvyknout ... Ale dvě hodinky letu se daly zvládnout a v poledne vystupujeme na barcelonském letišti El Prat, vyzbrojeni osvědčeným knižním průvodcem z redakce Lonely Planet.

Barcelona nabízí více možností, jak se z letiště dopravit do centra. Máme dopředu vybranou variantu Aerobus A1, který nás za 5,30 EUR dopraví během cca půlhodinky až na Placa de Catalunya do středu města. Vystoupíme do krásného slunečného poledne s teplotou něco přes dvacet stupňů. Chvíli si prohlížíme náměstí a poté s příručáky vyrazíme na asi nejživější a nejznámější nákupní třídu, i teď v dubnu silně zaplněnou lidmi - La Rambla.

Užíváme si teplíčko, během cesty La Ramblou si prohlížíme rozličné stánky, kde prodejci nabízí doslova vše možné i nemožné, ochutnáme výbornou smetanovou zmrzlinu a občas uděláme odbočku do některé z bočních uliček. Zhruba v polovině cesty z La Rambly uhneme a promotáme se starobylými uličkami až ke gotické katedrále s jednoduchým názvem La Catedral. Vstupné do katedrály je v časech 13 - 17 hodin za 5 EUR na osobu, jinak zdarma. Jsme tu v placeném čase, ale nechce se nám kvůli pár euro měnit plány, tak zaplatíme a jdeme se kochat klasickou architekturou. Katedrála nabízí i vyhlídkovou terasu mezi věžemi na střechách, kam nás vyveze výtah. Lávky na střeše umožňují nádherný výhled na město včetně známější katedrály - La Sagrada Familia.

Po návštěvě katedrály a její zahrady pokračujeme městem dál, krátce se zastavíme na čtvercovém náměstí Placa Reial s palmami, pak se vrátíme na La Ramblu a vydáme se uličkami na druhou stranu. Prohlédneme si zvenku Palau Güell, naše první setkání s větším dílem Gaudího. Například na náměstí Placa Reial jsme už viděli lampy z jeho dílny. A protože kromě architektonických zážitků už lačníme po nějakých gurmánských, nasměrujeme naše kroky na nejznámější a nejvyhlášenější barcelonské tržiště - Mercat de la Boqueria. Pokud si teď představujete něco jako holešovickou tržnici, tak na to rychle zapomeňte. Tady jsou stánky velké, čisté, přehledné a plné především kulinářských dobrot - koření, zelenina, ovoce, džusy, ryby, maso a především typické španělské šunky Jamon Iberico, od pár plátků až po několikakilové kusy. Nakoupíme si tu k sváče čerstvý džus, ovoce a hlavně onu výbornou šunku a bagety s rajčatovým pestem.

Občerstveni výborným jídlem se dál touláme ulicemi podél La Rambly, nasáváme atmosféru města a užíváme si slunný podvečer. Postupně se vrátíme na Placa Catalunya, kde nasedneme na červené metro L1 a vyrážíme do čtvrti Sant Andreu, kde máme rezervovaný tříhvězdičkový hotel La Maquinista. Na stránkách hotelu se sice píše "5 minut od stanice metra", ale zřejmě tím je myšlen velmi rychlý běh. Normální chůzí to je spíše minut patnáct. Ale jinak tu je vše v pořádku, anoncované wifi zdarma frčí slušně, pokojík je krásný a čistý, koupelna prostorná, v okolí je úplný klid a hned za rohem je velký obchoďák, odkud Pája přinese sushi k pozdní malé večeři. Pak ještě stručně naplánovat zítřejší den a honem spát, zítra nás toho čeká požehnaně :)