Dovolená na Srí Lance březen 2008


Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Překrásný kout plný exotiky, barev a nevšedních zážitků - tak to je ostrov u jižního pobřeží Indie, známý též jako Srí Lanka. Strávila jsem zde 14 dní a pokud vás zajímá, čím vším vás může tento útulný ostrov poctít, čtěte dál...

Mapa

Na přelomu února a března roku 2008 jsme vyrazili na 14 denní dovolenou na Srí Lanku. Letěli jsme z Frankfurtu do Dubaje a dále do Colomba - hlavního města Srí Lanky. Odtud asi 2 hodiny autobusem do hotelu Hibiscus nedaleko Kalutary (jiho-západ ostrova). Tady jsme strávili úžasných 7 dní plných relaxace a odpočinku a drobných výletů po okolních památkách za kterými nás vozil místní taxikář (ve své rikše zvané „tuktuk“), který zároveň posloužil jako průvodce. Navštívili jsme s ním nedaleká městečka jako byla Kalutara s velkou bělostnou dagobou (typ chrámu) Gangatilaka Vihara na jejímž stropě je vymalován celý Buddhův příběh a Beruwelu, kde je zcela ohromující chrám v podobě sochy sedícího Buddhy měřící několik desítek metrů. Navštívili jsme spoustu dalších chrámů a také bývalý královský palác, který jsme si mohli prohlédnout i zevnitř (průvodcem byl zahradník).

Skála Sigiriya

Slonní sirotčinec v Pinnawele

Královská botanická zahrada

Po tomto poklidném týdnu jsme vyrazili na 3 denní poznávací výlet po Srí Lance. První den jsme jeli severněji, navštívili sloní sirotčinec v Pinnawelle, kde jsou umístěni sloni, kteří jsou příliš staří, nemocní, zranění a nebo se zde nacházejí osamělá mláďata. Tady je o ně postaráno, denně se chodí koupat do řeky, a krmí je mraky turistů banány aby si je mohli pohladit. Dále jsme pokračovali do Polonaruwy, kde je obrovský komplex zahrad plný zřícenin starověkých chrámů a soch Buddhy. Vše bylo skvělé, krásné, jen místní komunikace a cestování po nich zahýbalo s žaludky nejednoho cestujícího. Následující den jsme se brzy ráno vypravili na nedalekou skálu Sigiriya, která měří 200 m a vede na ni 1200 schodů, proto je lepší vylézt na horu hned ráno a vyhnout se tak největším vedrům. Na vrchu Sigiriye byl kdysi vybudován velkolepý palác, ze kterého však zbyly jen trosky a obrovské kamenné lví tlapy, které byly součástí velikého lva, jež sloužil jako vchod do paláce. Odtud také pochází název „Lví skála“. Další zastávkou byla Dambula a Zlatý chrám nad kterým se tyčí komplex skalních chrámů - pět samostatných jeskyní v nichž je na 150 spodobnění Buddhy. Historie chrámů je stará více než dva tisíce let. Poté jsme se vydali zpět jižněji do středozemí do Kandy. Po cestě jsme se stavili v zahradě koření, kde nám průvodce ukázal podobu všemožného koření, které známe většinou jen v podobě rozemletého prášku. V Kandy je řada chrámů a dalších svatostánků, je to starobylé město, jehož historie sahá do 14. stol. Asi nejproslulejší je Temple of the Tooth (Katedrála Zubu). Jsou to 3 propojené chrámy, různého stáří, přičemž nejstarší je uprostřed a údajně by v něm měla být uložena nejvzácnější relikvie-Budhův zub. Další zastávka byla nedaleko Kandy v královské Botanické zahradě ve které je k vidění mnoho vzácných dřevin, květin i několik zvířat. Velice pozoruhodný je tamní benjamín o neuvěřitelné rozloze koruny.

Čajovníková platnáž

Malby v chrámu v Dambule

Na výletě s místním taxikářem Chanem v jeho TUK TUKu

Jedna z posledních zastávek naší cesty byla návštěva klenotnictví, kde se vyrábí šperky a zpracovávají surové drahé kameny. Pak jsme se ještě v našem malém minibusu vyškrábali do cca 2500m n m. vysokého pohoří, abychom se pokochali výhledem a prozkoumali čajovníkové plantáže jejichž čaj jsme po návratu do údolí ochutnali v rámci prohlídky místní čajové továrny.

Pohled na město Kandy a Temple of the Tooth

Malby v jeskyni při výstupu na skálu Sigiriya

Benjamin - na fotce je pouze jeden strom :)

Po návratu do hotelu jsme byli z tohoto 3 denního výletu tak zmoženi a vyčerpáni, že jsme se zbytek pobytu nezmohli na nic víc než na lenošení, občasnou aktivitu v podobě procházky, či hotelového kulečníku.

Další z mnoha budhistických chrámů

Zříceniny královského paláce ve městě Polonaruwa

Malby v chrámu v Dambule

Dovolenou na Srí Lance mohu ze srdce doporučit, je to překrásná země, která má co nabídnout, milovníkům přírody, památek i lenošení . Moře je zde zbarvené do zelena, krásně čisté, jen na plážích občas pobíhají malí krabi, ale to vše vyřešily hotely, které vám poskytnou lehátka. Je to však jiný kraj a tak i jiný mrav. Není problém potkat na silnici vyhublý dobytek, všude pobíhají hubení, špinaví a nemocní psi, po škarpách se válí spousty odpadků a obydlí místních nenavozují zrovna pocit idylického ráje na zemi. Pro nás to byl ze začátku trochu šok, ale časem člověk pochopí, že tak to prostě je a tak to chodí. Lidé jsou zde velice milí, přívětiví a přátelští, ochotní pomoci a poradit (samozřejmě za drobný úplatek). Domluvíte se bez problémů anglicky, německy…..a určitě spoustou dalších jazyků, občas probleskne i čeština. Návštěva Srí Lanky je zkrátka skvělá zkušenost a jsou zde překrásné věci k vidění. Doporučuji!

Parkoviště taxíků před hotelem

Místní fauna

Pozůstatek z brány ve tvaru Lva, jehož nitrem se vystupovalo na vrcholek ke královskému paláci

 • Průměrný věk muže: 29 let
 • Průměrný věk ženy: 28 let
 • Naděje na dožití u mužů: 69,8 let
 • Naděje na dožití u žen: 74,0 let
 • Hrubý domácí produkt na osobu: 870 $
 • Procento populace, které je gramotné: 98 %
 • Nezaměstnanost: 9 % (1999)
 • Průmyslová odvětví: zpracovatelský, potravinářský, textilní prům.
 • Zemědělství: pěst. rýže, čajovníku, kaučukovníku, kokosové palmy, manioku, batátů, cukr. třtiny, ovoce, koření, chov skotu, rybolov
 • Přírodní zdroje: diamanty, drahé kameny, grafit, písky s obsahem rud
 • Nejvyšší hora: Pidurutalágala (2 518 m)
 • Nejdelší řeka: Maháveli
 • Největší město: Kolombo (1 550 000 obyvatel)
 • Přírodní nebezpečí: cyklony a tornáda
 • Železnice: 1 508 km
 • Silnice: 96 695 km
 • Přístaviště: Colombo, Galle, Jaffna, Trincomalee
 • Vojenská služba: ve věku 18 let

Komentáře  

#3 RexBig 2019-01-29 22:38
Hi. Very interesting article but it's hard to find fishmaker.info in google.
You are out of google's top 10, so you can't expect big traffic.
You need hi quality backlinks. And you can get them even for free, just search in google: wrastain's tools
Citovat
#2 canada drugs online 2019-01-26 03:42
Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything.
Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally overwhelmed
.. Any ideas? Bless you!
Citovat
#1 online pharmacy 2019-01-21 04:24
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Cheers!
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit