Srí Lanka

Překrásný kout plný exotiky, barev a nevšedních zážitků - tak to je ostrov u jižního pobřeží Indie, známý též jako Srí Lanka. Strávila jsem zde 14 dní a pokud vás zajímá, čím vším vás může tento útulný ostrov poctít, čtěte dál...

Mapa

Na přelomu února a března roku 2008 jsme vyrazili na 14 denní dovolenou na Srí Lanku. Letěli jsme z Frankfurtu do Dubaje a dále do Colomba - hlavního města Srí Lanky. Odtud asi 2 hodiny autobusem do hotelu Hibiscus nedaleko Kalutary (jiho-západ ostrova). Tady jsme strávili úžasných 7 dní plných relaxace a odpočinku a drobných výletů po okolních památkách za kterými nás vozil místní taxikář (ve své rikše zvané „tuktuk“), který zároveň posloužil jako průvodce. Navštívili jsme s ním nedaleká městečka jako byla Kalutara s velkou bělostnou dagobou (typ chrámu) Gangatilaka Vihara na jejímž stropě je vymalován celý Buddhův příběh a Beruwelu, kde je zcela ohromující chrám v podobě sochy sedícího Buddhy měřící několik desítek metrů. Navštívili jsme spoustu dalších chrámů a také bývalý královský palác, který jsme si mohli prohlédnout i zevnitř (průvodcem byl zahradník).

Skála Sigiriya

Slonní sirotčinec v Pinnawele

Královská botanická zahrada

Po tomto poklidném týdnu jsme vyrazili na 3 denní poznávací výlet po Srí Lance. První den jsme jeli severněji, navštívili sloní sirotčinec v Pinnawelle, kde jsou umístěni sloni, kteří jsou příliš staří, nemocní, zranění a nebo se zde nacházejí osamělá mláďata. Tady je o ně postaráno, denně se chodí koupat do řeky, a krmí je mraky turistů banány aby si je mohli pohladit. Dále jsme pokračovali do Polonaruwy, kde je obrovský komplex zahrad plný zřícenin starověkých chrámů a soch Buddhy. Vše bylo skvělé, krásné, jen místní komunikace a cestování po nich zahýbalo s žaludky nejednoho cestujícího. Následující den jsme se brzy ráno vypravili na nedalekou skálu Sigiriya, která měří 200 m a vede na ni 1200 schodů, proto je lepší vylézt na horu hned ráno a vyhnout se tak největším vedrům. Na vrchu Sigiriye byl kdysi vybudován velkolepý palác, ze kterého však zbyly jen trosky a obrovské kamenné lví tlapy, které byly součástí velikého lva, jež sloužil jako vchod do paláce. Odtud také pochází název „Lví skála“. Další zastávkou byla Dambula a Zlatý chrám nad kterým se tyčí komplex skalních chrámů - pět samostatných jeskyní v nichž je na 150 spodobnění Buddhy. Historie chrámů je stará více než dva tisíce let. Poté jsme se vydali zpět jižněji do středozemí do Kandy. Po cestě jsme se stavili v zahradě koření, kde nám průvodce ukázal podobu všemožného koření, které známe většinou jen v podobě rozemletého prášku. V Kandy je řada chrámů a dalších svatostánků, je to starobylé město, jehož historie sahá do 14. stol. Asi nejproslulejší je Temple of the Tooth (Katedrála Zubu). Jsou to 3 propojené chrámy, různého stáří, přičemž nejstarší je uprostřed a údajně by v něm měla být uložena nejvzácnější relikvie-Budhův zub. Další zastávka byla nedaleko Kandy v královské Botanické zahradě ve které je k vidění mnoho vzácných dřevin, květin i několik zvířat. Velice pozoruhodný je tamní benjamín o neuvěřitelné rozloze koruny.

Čajovníková platnáž

Malby v chrámu v Dambule

Na výletě s místním taxikářem Chanem v jeho TUK TUKu

Jedna z posledních zastávek naší cesty byla návštěva klenotnictví, kde se vyrábí šperky a zpracovávají surové drahé kameny. Pak jsme se ještě v našem malém minibusu vyškrábali do cca 2500m n m. vysokého pohoří, abychom se pokochali výhledem a prozkoumali čajovníkové plantáže jejichž čaj jsme po návratu do údolí ochutnali v rámci prohlídky místní čajové továrny.

Pohled na město Kandy a Temple of the Tooth

Malby v jeskyni při výstupu na skálu Sigiriya

Benjamin - na fotce je pouze jeden strom :)

Po návratu do hotelu jsme byli z tohoto 3 denního výletu tak zmoženi a vyčerpáni, že jsme se zbytek pobytu nezmohli na nic víc než na lenošení, občasnou aktivitu v podobě procházky, či hotelového kulečníku.

Další z mnoha budhistických chrámů

Zříceniny královského paláce ve městě Polonaruwa

Malby v chrámu v Dambule

Dovolenou na Srí Lance mohu ze srdce doporučit, je to překrásná země, která má co nabídnout, milovníkům přírody, památek i lenošení . Moře je zde zbarvené do zelena, krásně čisté, jen na plážích občas pobíhají malí krabi, ale to vše vyřešily hotely, které vám poskytnou lehátka. Je to však jiný kraj a tak i jiný mrav. Není problém potkat na silnici vyhublý dobytek, všude pobíhají hubení, špinaví a nemocní psi, po škarpách se válí spousty odpadků a obydlí místních nenavozují zrovna pocit idylického ráje na zemi. Pro nás to byl ze začátku trochu šok, ale časem člověk pochopí, že tak to prostě je a tak to chodí. Lidé jsou zde velice milí, přívětiví a přátelští, ochotní pomoci a poradit (samozřejmě za drobný úplatek). Domluvíte se bez problémů anglicky, německy…..a určitě spoustou dalších jazyků, občas probleskne i čeština. Návštěva Srí Lanky je zkrátka skvělá zkušenost a jsou zde překrásné věci k vidění. Doporučuji!

Parkoviště taxíků před hotelem

Místní fauna

Pozůstatek z brány ve tvaru Lva, jehož nitrem se vystupovalo na vrcholek ke královskému paláci

  • Průměrný věk muže: 29 let
  • Průměrný věk ženy: 28 let
  • Naděje na dožití u mužů: 69,8 let
  • Naděje na dožití u žen: 74,0 let
  • Hrubý domácí produkt na osobu: 870 $
  • Procento populace, které je gramotné: 98 %
  • Nezaměstnanost: 9 % (1999)
  • Průmyslová odvětví: zpracovatelský, potravinářský, textilní prům.
  • Zemědělství: pěst. rýže, čajovníku, kaučukovníku, kokosové palmy, manioku, batátů, cukr. třtiny, ovoce, koření, chov skotu, rybolov
  • Přírodní zdroje: diamanty, drahé kameny, grafit, písky s obsahem rud
  • Nejvyšší hora: Pidurutalágala (2 518 m)
  • Nejdelší řeka: Maháveli
  • Největší město: Kolombo (1 550 000 obyvatel)
  • Přírodní nebezpečí: cyklony a tornáda
  • Železnice: 1 508 km
  • Silnice: 96 695 km
  • Přístaviště: Colombo, Galle, Jaffna, Trincomalee
  • Vojenská služba: ve věku 18 let