Spojené Arabské Emiráty - banner

Geografické údaje

Poloha: jihozápadní Asie
Oficiální název: Spojené arabské emiráty, kdysi také Pirátské pobřeží či Smluvní Omán
Hlavní město: Abu Dhabi - 928 360 obyvatel
Jazyk: arabština, velmi rozšířená je angličtina, perština, hindština a urdština
Náboženství: sunnitský islám (80%), šíitský (16%), křesťané (3%)

Měna, kurzy

Měna: 1 emirátský dirham (AED) = 100 filsů 
Aktuální kurz: 1 AED = 5,25 Kč (k 11.2.2012), 1 USD = 3,65 AED

Oficiální měnou je emirátský dirham (AED, běžně Dh), který se dělí na 100 filsů. V oběhu jsou bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů a mince 1 dirham, 50, 25, 10 a 5 filsů. Nejvýhodnější směna bývá v soukromé směnárně (bývají i v obchodních domech), potom v bance a nejméně výhodná na hotelové recepci, která si účtuje poplatky za směnu a mívá horší kurs. Doporučuje se výměna základní částky na běžnou útratu hned po příletu na letišti; na letišti také můžete vyměnit zpět nevyčerpanou hotovost. Výhodnější kurs pro směnu má USD. 
Hlavní banka je Emirates Bank International, otevírací doba jejích poboček se může v jednotlivých emirátech lišit, obvykle jsou otevřeny od soboty do středy od 8.00 do 13.00, ve čtvrtek a pátek je zavřeno. 
V hotelích a obchodních domech lze platit běžnými mezinárodními platebními kartami (VISA, MasterCard, American Express či Diners Club), někdy i dolary nebo eury, pro menší útratu je lepší místní měna. Bankomaty jsou běžné. Při placení v hotovosti je vhodné mít u sebe nejen větší bankovky, ale i drobné mince; ne všude jsou schopni rozměnit velkou bankovku kvůli malému nákupu.

Klimatické podmínky

Podnebí je při pobřeží subtropické, na většině území však pouštní, velmi horké. Charakterizují je celoročně velmi nízké srážky a zejména v letních měsících vysoké teploty, které mohou od června do srpna vyšplhat během dne až na 50 °C a v noci neklesají pod 35 °C. V květnu a září bývá ve dne mnohem snesitelnějších 30 – 40 °C a během zimních měsíců od listopadu do února klesnou teploty na 18 – 25 °C, v noci ještě níže. Může být dokonce oblačno, s občasnými prudkými krátkými přeháňkami. Celoročně počítejte v SAE s extrémní vlhkostí vzduchu (při pobřeží Perského zálivu až 100 %) a vysokou intenzitou slunečního záření. Překvapením může být písečná bouře.
Průměrné teploty vzduchu/vody jsou v lednu a únoru 24/23 °C, v březnu a dubnu 29/24 °C, v květnu a červnu 33 – 35/27 °C, v červenci 37/29 °C, v srpnu 38/32 °C, v září 36/28 °C, v říjnu 28/25 °C a listopadu – prosinci 26-25/24-23 °C. Nejvhodnějším obdobím pro turistiku je jaro (březen, duben) nebo podzim (říjen až prosinec).

Průměrné teploty v stupních Celsia v měsících

  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
teplota vzduchu 24 24 28 29 33 35 37 38 36 28 26 25
teplota vody 23 23 24 24 27 27 29 32 28 25 24 23

Clo, dovoz, vývoz

Veškerá zavazadla podléhají celní kontrole. Zboží určené pro vlastní potřebu či spotřebu nebo jako dárky lze dovážet volně, bezcelně je možné dovézt 2000 cigaret, 400 doutníků, 2 kg tabáku, 2 l lihovin a 2 l vína (pokud nejste muslim). Alkohol se nesmí převážet přes pozemní hraniční přechody a vůbec se nesmí dovážet do emirátu Sharjah. 
Protože SAE jsou islámská země, neměly by být dováženy tiskoviny ani jiná média (video, CD, filmy) propagující jiná náboženství nebo které by mohly být považovány za urážející islám. SAE též striktně dodržuje zákonnou ochranu autorských práv, takže pirátské nahrávky nebo nelegální software jsou na hranicích konfiskovány. Dovoz jakékoli drogy je zakázán pod přísnými tresty. Pokud by krevní test ukázal, že osoba užila zakázané drogy (a to i před vstupem do země), je to trestný čin. Dovoz zbraní je možný výhradně na základě licence Ministerstva vnitra SAE. Při dovozu léků pro osobní potřebu se doporučuje mít s sebou kopii lékařského předpisu.

Časový posun

V Emirátech je o tři hodiny více, v době letního času v ČR o dvě hodiny více než v ČR.

Elektřina (proud, používaní redukcí)

V Emirátech je zavedeno napětí 220 V/50 Hz, zásuvky jsou se třemi hranatými kolíky, britského typu. Je třeba adaptér, který lze zakoupit v ČR nebo v místním supermarketu.

Fotografování a filmování

Pokud budete chtít zachytit místní obyvatele, nefotografujte je bez předchozího svolení, zejména ženy a děti. Požádat o souhlas můžete i gestem: souhlas či nesouhlas bývá jednoznačný. Určitě se vyhněte fotografování zahalených muslimských žen, přístavů, letišť, telekomunikačních zařízení, vládních budov, vojenských a průmyslových zařízení.
Nezapomeňte nabíječku do videokamery či digitálního fotoaparátu, náhradní baterie a dostatečnou paměťovou kapacitu karet.

Internet

Internetové centrum mají všechny hotely vyšší kategorie. V Dubaji najdete internetové kavárny, počítejte s cenou od 20 AED na hodinu. Monopol na veškerou telekomunikaci má společnost Etisalat. V Emirátech je nelegální telefonování přes internet, za porušení nařízení hrozí i zatčení, soud a vězení.

Jazyky, dohovoření

Úředním jazykem je arabština. Angličtina se používá v obchodním styku, v hotelích a dorozumívají se jí i příslušníci různých etnik mezi sebou. Dalšími jsou mateřské jazyky početných přistěhovalců, zejména perština, hindština a urdština. 
Naučte se alespoň několik základních slovíček v arabštině, místní obyvatele mile překvapíte: 
dobrý den = as-salám alejkum (pozdrav), va alejkum e-salám (odpověď); ahoj = murhaba; na shledanou = ma´á s-saláma; dobré jitro = sabach al-cheir (pozdrav), sabach an-nur (odpověď); dobré odpoledne/dobrý večer = masa al-cheir (pozdrav), masa an-nur (odpověď); ano = ajva, na´am; ne = lá; prosím = min fadzlik; děkuji = šukran nebo maškur (k muži), maškura (k ženě); kde je? = wein al?

Kriminalita

Emiráty jsou jednou z nejbezpečnějších destinací světa. Vyšší riziko může představovat město Dubaj, kde se mj. také soustřeďuje nejvíce nelegálních návštěvníků. Nízká kriminalita souvisí i s drakonickými tresty pro místní obyvatele. Přestože se provinění vůči turistovi přísně trestá, doporučuje se zejména v nejvíce navštěvovaném emirátu Dubaj být přiměřeně opatrný a dodržovat základní pravidla osobní bezpečnosti (například po setmění nechodit nikam sami). Naopak turista, který poruší zákon nebo pravidla islámu, může být vyhoštěn. 
Neponechávejte bez dozoru osobní věci, drahé fotoaparáty a kamery, také šperky nechte doma. Hotovost vždy rozdělte na několik částek a ty uschovejte od sebe odděleně. Osvědčily se taštičky na krk, které se nosí pod oblečením a podobně. 
Originální pas, letenku a další doklady nenoste u sebe, ale uložte je do uzamčeného zavazadla nebo hotelového trezoru. Jestliže dojde ke ztrátě, odcizení nebo znehodnocení pasu, je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu v Abu Dhabi. Pro tento případ se doporučuje mít s sebou kvalitní fotokopii cestovního pasu (stránky, kde je fotografie a osobní údaje) pro urychlení vydání náhradních dokladů. Tuto kopii mějte uloženu odděleně od originálu. Pořiďte si rovněž kopie dokladů o pojištění, kopie či aspoň čísla kreditních karet a telefonní číslo banky pro jejich případné zablokování; to vše vám může pomoci, kdybyste o pas či karty přišli. Pro případ ztráty mobilního telefonu si poznamenejte důležitá osobní telefonní čísla. Jakoukoliv krádež nahlaste ihned policii, o odcizení dokladů je třeba sepsat protokol.
Emiráty jsou velmi bezpečnou zemí i pro cestující ženy, nicméně žena cestující bez mužského doprovodu je stále ještě něčím neobvyklým a může se stát středem nežádoucí pozornosti. To neplatí v hotelích vyšší kategorie, zejména pokud použijete soukromou hotelovou pláž.

Kuchyně - jídlo a nápoje

Regionální kuchyně je jednoduchá. K přípravě tradičních pokrmů se používají čerstvé nebo sušené ryby, velbloudí maso a mléko, datle a spousta koření, přílohou bývá rýže. Používá se hodně zeleniny a běžnou úpravou masa je opékání. Jako „typická arabská“ jsou obvykle nabízena jídla libanonská, případně marocká. Nabídka jídel je však neuvěřitelně rozmanitá zejména v mezinárodních hotelích, kde se běžně setkáte se specialitami indické, pákistánské, íránské, korejské, čínské, japonské, thajské či polynéské kuchyně, a objevíte i jídla mexická a dokonce evropská. Vepřové maso nabízejí výhradně nejdražší hotely.
Jídlo začíná zpravidla předkrmem, který se může skládat z nabídky mnoha různých pochutin. Jako pečivo se podává arabský chléb pita. Zákusky jsou velmi sladké, nejčastěji obsahují med a ořechy. Jako dezert se často podávají datle nebo ovoce.
Prodej a podávání alkoholu není běžné, protože islám jeho pití zakazuje. V emirátu Sharjah na alkohol nenarazíte vůbec, v Ajmanu je možné jej dostat ve zvláštních obchodech; jinde pouze v hotelových restauracích a barech, ovšem za patřičné ceny.
Vybrané speciality:
ayran: mléčný nápoj 
balaleet: sladké jídlo z vajec, cibule, skořice, cukru a oleje
esh Asaraya: sladký sýrový dort s krémem 
harís: pomalu vařená kukuřice nebo pšenice s telecím nebo jehněčím masem
hoummus: sezamová pasta s hrachem 
hyriani: maso či ryba vařená s indickou kořeněnou rýží
khuzi: slavnostní pokrm, plněné jehně na kořeněné rýží
mashi: plněná dýně
mašbus: kořeněné rizoto s kousky masa, nejčastěji jehněčího, nebo mořskými plody či rybami
mehalabiza: puding politý růžovou vodou a posypaný pistáciovými oříšky 
šurba addis: čočková polévka
umm Ali: horký dezert s rozinkami a ořechy

Místní doprava a taxi

Letecká. Nejvýznamnějšími leteckými přepravci jsou Emirates Airlines, Etihad Airways, Air Arabia a RAK Airways. Největším mezinárodním letištěm je Dubaj, druhé v pořadí Abu Dhabi, mezinárodní lety přijímají i letiště v Sharjah, Ras Al-Khaimah, Al-Ain a Fujairah. Sedmé letiště se staví (Dubai World Central). 
Železniční. Se železniční dopravou se v Emirátech nesetkáme.
Lodní. Pravidelná lodní doprava spojuje Dubaj, Sharjah a íránský přístav Bandar Abbas. Několik lodních společností (např. Arabian Adventures a Arabian Sail Charters) provozuje spojení mezi jednotlivými emiráty a pořádá poznávací vyhlídkové plavby, například do Ománu či Bahrajnu. Emiráty mají několik přístavů, včetně jednoho z největších na světě, Jebel Ali Port. Další důležité jsou Port Zayed, Khalifa Port, Port Rashid, Port Khalid, Hamriyah Port, Port of Ajman, Saqr Port, Um Al Quwain, Khor Fhakan a Fujairah. 
Autobusová. Doprava klasickými autobusy mezi jednotlivými emiráty či městy neexistuje, s výjimkou přímých autobusových spojů mezi Abu Dhabi a Dubají, a spojů s Ománem. Nejběžnějším prostředkem veřejné dopravy jsou taxíky. Mezi městy jezdí pohodlné minibusy, které jsou levnější alternativou tzv. Long Distance Taxi (hromadné taxi). Mezi mezinárodními letišti a centry měst jezdí kromě taxíků letištní shuttle busy. 
Městská doprava. Městská autobusová doprava funguje v Abu Dhabi, Dubaji a Al-Ain. Za veřejnou dopravu v Dubaji odpovídá společnost Roads and Transport Authority (RTA), která provozuje 300 autobusů a podílí se na stavbě první (červené) linky metra, která by měla být zprovozněna v roce 2009: žlutá linka povede na Palm Islands. Dopravu přes záliv v Dubaji obstarávají levné motorové čluny „abras“, které odplouvají, jakmile je člun zaplněn.
Taxi. Taxíky jsou běžné v Abu Dhabi, Dubaji a Al-Ain, jsou bezpečné, spolehlivé a levné: 1 km stojí 1,60 dirhamu, nástupní taxa 6 dirhamů, od 22.00 do 6.00 jsou ceny o něco vyšší. Městské taxíky v Dubaji jsou béžové, vybavené taxametrem a nejjednodušeji je lze přivolat na čísle 2080808. Letištní taxi a vozy čekající na stanovištích před hotelem jsou dražší. Pokud taxík nemá taxametr, zásadně cenu dohodněte nebo ověřte předem. Long Distance Taxi jsou sběrné taxíky jezdící na delší vzdálenosti, tedy mezi městy. Odjíždí poté, co je vozidlo zaplněno nebo dostatečně obsazeno a cestující se o celkové jízdné dělí. Pokud spěcháte a řidič souhlasí, můžete si celou cestu zaplatit sami. Pronájem taxíku na 12 hodin stojí 500 AED.

Nákupy a suvenýry

Emiráty jsou celoročně vyhlášeným rájem nákupů zejména levné elektroniky a zlata: ještě výhodněji se nakupuje během nákupního festivalu v Dubaji, měsíční akce na přelomu ledna a února, kdy několik tisícovek jednotlivých obchodů nabízí, cokoli si jen dovedete představit. Jeho letním protipólem se stává dvouměsíční letní nákupní a zábavní festival. Nákupními centry jsou rovněž Abu Dhabi, Sharjah a Al-Ain, s klimatizovanými obchodními domy, předhánějícími se ve výhodných nabídkách luxusního zboží. Kontrastem jsou barvitá tržiště (súky, souky) s úžasnou, nesdělitelnou atmosférou, na nichž nakoupíte kromě suvenýrů i ovoce, zeleninu a koření. Nejznámější jsou Al-Arshah v Sharjahu, trh se zlatem v Dubaji a trhy v Abu Dhabi a Al-Ain. 
Zejména na tržištích, ale i v některých kamenných obchodech se smlouvá. Arabský obchodník si prodej bez smlouvání ani nedovede představit; výsledná cena může být dokonce i nižší, než polovina ceny původně požadované, a když se vzdáte moc brzy, pokazíte hru. Hlavní zásadou je trpělivost, vytrvalost a zejména vždy přátelský tón.
Nejčastějším suvenýrem je zlato, nabízené doslova na každém rohu, přičemž výběr je pro Evropana nepředstavitelný. Přestože je na váhu levné, cena šperku závisí i na originalitě zpracování. Další pokušení představují perly, exotické látky, ale i bavlna, hedvábí, len a kašmírové šátky. Z nakoupených látek se na místě levně šije na zakázku. 
Hitem je špičková nejmodernější elektronika, např. fotoaparáty či GPS: „na poslední chvíli“ ji můžete koupit ještě na letišti v Dubaji. Originálním suvenýrem je zmenšený model luxusního hotelu Burj Al Arab, symbol Emirátů. Romantikové vozí písek. Nejen ten, nasbíraný na pláži, kde se opalovali, ale i „přesýpací obrázky“ z různobarevného písku z jednotlivých emirátů. Oblíbeným suvenýrem jsou také beduínské šperky, vodní dýmky, konvice na kávu (dalla), ozdobné kovové talíře, dekorační polštáře a koberce (afghánské, bucharské, kašmírské, kurdské, turecké i perské, vybavené certifikátem o pravosti), sošky velbloudů ze dřeva, kamene i kůže a také nůž „khanjar“, typická zbraň venkovanů.
Běžná otvírací doba obchodů je 10.00 – 13.00 a 16.00 – 22.00, v pátek 14.00 – 24.00, ale mnoho obchodů, zejména v Dubaji a Abu Dhabi, je otevřeno celodenně. Nákupní centra mívají otevřeno od 10.00 do 22.00, ale často i později; některé supermarkety mají otevřeno nepřetržitě. Všechny ale mají zavřeno v době společné páteční modlitby mezi 11.30 a 13.30. I když jsou obchody klimatizované, nejoblíbenější dobou k nákupům je večer. Během ramadánu mají obchody přes den zavřeno, večerní prodejní doba se naopak zpravidla prodlužuje (až do 01.00).

Oblečení, zavazadla

Cestujte nalehko, budete svobodnější! Jedete si užívat, nestěhujete se. Pevný středně velký uzamykatelný kufr opatřete visačkou se svým jménem. Lístek se jménem, adresou a telefonním číslem vložte také dovnitř. Do odbavovaného zavazadla uložte všechny ostré předměty jako kapesní nůž, nůžtičky, pilníček na nehty apod., které nesmíte vzít s sebou do kabiny letadla. Jako příruční se nejlépe osvědčil pevný turistický batůžek na věci, které chcete či potřebujete mít stále u sebe (například léky, které užíváte pravidelně). Neberte si tašky do ruky nebo dokonce kabelky, překážejí a snadno je někde zapomenete. 
Oblečení by mělo být příjemné a praktické, pohodlné a prodyšné, nejlépe ze směsových rychle schnoucích materiálů. Převládajícím náboženstvím je islám, proto zvolte kalhoty na vycházky minimálně pod kolena, košile s dlouhým i krátkým rukávem, dámy dlouhé letní šaty bez velkého výstřihu a delší sukně. Zejména mimo hotel by turistky měly chodit oblečené přiměřeně prostředí, tedy kolena i ramena zakrytá, přičemž oblečení nesmí být průsvitné, natož průhledné. Ačkoli běžně se přes den nosí ležérní oblečení, hosté ve větších hotelích se k večeři zpravidla oblékají formálněji. V krátkých kalhotách, s minisukní a v šatech na ramínka byste nemuseli být vpuštěni dovnitř. V nejluxusnějších hotelích se u pánů očekává kravata a u dam večerní šaty.
Protože jste na návštěvě v muslimské zemi, měly by plavky, krátké kalhoty a odvážnější horní díly zůstat omezeny jen na uzavřenou pláž. Mimo ni se ženám nedoporučuje nosit přiléhavé oblečení, krátké sukně ani oblečení odhalující ramena či krátké rukávy. Příkladem pohodlného a zároveň pro většinu situací přijatelného oblečení mohou být volné kalhoty a bavlněná košile s dlouhými rukávy. V emirátu Sharjah se na veřejných plážích smějí ženy koupat výhradně oblečené (nikoli v plavkách).
Jako obuv jsou vhodné pohodlné sandály. Přibalte kosmetiku s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy, brýle proti slunci, plavky, plážový ručník (pokud preferujete vlastní), láhev na vodu a lehký svetr nebo vestu do klimatizovaných prostor: pokud nesnášíte prudké střídání teplot, noste ho všude s sebou. Nezapomeňte osobní léky a náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte.

Opalování

Do Emirátů se jezdí za sluníčkem, které je tam ale velmi silné po celý rok. Nepodceňujte je a vybavte se opalovacími krémy s ochranným faktorem minimálně 30, dle typu vaší pokožky. Naprosto nezbytné jsou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem a pokrývka hlavy. Láhev s vodou nebo vitamínovým či iontovým nápojem je dobré mít stále při sobě a pít pravidelně, i když člověk nemá pocit žízně. Zásadně se neopalujte přes poledne, nejkvalitněji a dlouhodobě se opálíte při plavání v moři a na lehátku pod slunečníkem. Pozor, abyste se nespálili při šnorchlování: neváhejte plavat v tričku. To vše platí ve zvýšené míře pro děti.

Pláže a koupání

Pobřeží Emirátů omývají vody Perského zálivu a Ománského zálivu (Arabské moře, součást Indického oceánu). Obojí pobřeží poskytuje množství nádherných příležitostí ke koupání. Moře je průzračné, s viditelností do více než tří metrů, na dně s jemným bílým pískem. Teplota dosahuje průměrně v lednu-únoru 23 °C, březnu-dubnu 24 °C, květnu-červnu 27 °C, červenci 29 °C, srpnu 32 °C, září 28 °C, říjnu 25 °C, listopadu 24 °C a prosinci 23 °C. 
Hotelové pláže jsou od veřejně přístupných pláží odděleny plotem, zasahujícím až několik metrů do moře, aby spoře oděné cizinky nepohoršovaly pravověrné muslimy. Hotelová pláž bývá dobře vybavená, neubytovaní návštěvníci zpravidla musí platit za vstup. Také na některých veřejných plážích se vybírá malá částka. Jeden den v týdnu bývá zpravidla vyhrazený pouze ženám a malým dětem.
Koupání „nahoře bez“ je v celých Emirátech zcela vyloučeno. Na veřejných plážích se ženy nesmějí koupat v plavkách v emirátu Sharjah (zde musí i muži nosit dostatečně dlouhé šortkové plavky), v jiných emirátech to je možné, ale dvojdílné plavky jsou nevhodné všude. Nedotýkejte se žádného mořského živočicha a při chůzi po dně dávejte pozor, kam šlapete; vyhnete se tak případnému nepříjemnému zranění.

Pošta

Poštovní schránky jsou červené, najdete je u nákupních center a na budovách pošt. Známky dostanete na poště, v některých supermarketech, případně při nákupu pohledů. Poštovní známka do České republiky stojí 2,50 AED, pohled 1 až 3 AED. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do Evropy trvá doručení 6 až 10 dní. Hlavní pošta v Dubaji má otevřeno od soboty do středy 8.00 – 23.30, čtvrtek 8.00 – 13.00, 16.00 – 20.00, v pátek je zavřeno.

Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy

Renomované mezinárodní půjčovny (např. Budget, Avis) sídlí v Abu Dhabi a v Dubaji, pobočky mají na letištích a velkých hotelech. K zapůjčení vozu potřebujete kopii pasu (originál nedávejte z ruky), kreditní kartu a platný mezinárodní řidičský průkaz. Nemáte-li kreditní kartu, musíte složit finanční zálohu. Ceny začínají od 30 až 40 USD na den, při delší výpůjčce od 150 až 170 USD na týden, navíc poplatek za pojištění. Nad ujetých 100 km se obvykle platí 40 – 50 filsů/km.
V každém případě důkladně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění, zejména proti krádeži, nehodě a závažné poruše: taxativně si nechte vyjmenovat, co v ceně není. Také konkrétní podmínky pronájmu vozu i s řidičem sjednejte předem písemně. Ceny za zapůjčení vozidla se pohybují kolem 100 – 120 AED/den, plus pojištění dalších asi 20 AED/den. 
V Emirátech je přes tisíc km silnic, z toho čtvrtinu tvoří dálnice. Všechny komunikace jsou kvalitní, v bohatších emirátech lemované palmami, „chudší“ nemají na nezbytné každodenní zavlažování a silnice obklopuje poušť. Povolená rychlost v obci je 60-80 km/hod, mimo obce 100-120 km/hod, pokud není stanoveno jinak. Dodržování hlídají radary; pokud vozidlo povolený limit překročí, zachytí je kamera a pokutě se nevyhne ani turista. Některé vozy z půjčovny mají zabudovaný alarm, který řidiče na překročení povolené rychlosti upozorní. V případě nehody je vždy nutné přivolat policii a vyčkat na místě do jejího příjezdu.
Na místních silnicích je třeba počítat s hustým provozem a s bezohlednou jízdou místních řidičů, která je příčinou velkého počtu nehod a smrtelných úrazů. Pokud si nejste jisti, zvažte, zda se nevyplatí spíše pronájem auta i s řidičem.
Od roku 2007 se za použití dálnice vybírá mýtné, a to pomocí elektronického systému SALIK. O způsobu platby je třeba se informovat předem.

Restaurace, ceny, doporučení

Zejména v Dubaji budete překvapeni ohromnou nabídkou restaurací a bister všech možných národních kuchyní, na jaké si jen vzpomenete. Nejlepší a nejdražší restaurace mají špičkové hotely, např. Burj Al Arab, Jumeirah Beach, Mina A´Salam a další; pokud v nich nebydlíte, je třeba se na večeři objednat předem. Poplatek za objednávku se obvykle odečítá z ceny konzumace a samozřejmostí je vhodné letní společenské oblečení. V nabídce jsou jídla místní i mezinárodní kuchyně. Pokud dáte přednost specializovaným podnikům, běžné jsou restaurace thajské, čínské, indické, tuniské, marocké, turecké a další. Obvyklé spropitné činí 10 %, pokud se neobjeví přímo na účtu.
Rychlé občerstvení poskytují řetězce McDonald´s, Burger King, KFC, Pizza Hut a Dunkin´Donut, z místních např. Nando´s.
Typická místní jídla lze ochutnat na stáncích, které nabízejí zejména tradiční orientální sendviče (šavarna, falafel, kebab). Vždy předem vyhodnoťte hygienický standard konkrétního podniku a určitě se vyhněte konzumaci salátů a nedostatečně upraveného masa. Typické arabské restaurace najdete hlavně v historických centrech měst. Během ramadánu mají restaurace přes den zavřeno.
Alkohol není běžný, cizinci jej mohou dostat v hotelových restauracích a barech, s výjimkou emirátu Sharjah, kde není dostupný vůbec.
V restauraci
běžné jídlo = AED 22
pizza malá = AED 20
pizza velká = AED 43 
fastfood porce= od AED 11
sendvič = AED 11
1 kuřete = AED 9
káva = AED 11
pepsi = AED 3
džus = AED 13
pivo plechovka = AED 18
víno 0,7 l = od AED 90

Různé

Architektura
Emiráty jsou proslulé avantgardní architekturou, jejíž originalita není limitována finančními náklady. Příkladem mohou být hotel Burj-al-Arab, mrakodrapy Burj-al-Dubai nebo Dynamic Tower, umělá souostroví The Palms a The World (Svět) nebo podmořský hotel Hydropolis.
Burj al Arab (Arabská věž) je luxusní hotel v Dubaji (321 m, 1999), nejvyšší na světě. Aby nestínil prominentní pláž Jumeriah, byl postaven 280 metrů od pobřeží na umělém ostrůvku a zakotven až 45 m hluboko do mořského dna. Jeho tvar připomíná arabskou plachetnici dhow, s plachtou vzdutou větrem. Konstrukce je ocelová, vnější části mj. sklolaminátové a teflonové. Celkem 202 mezonetových apartmánů se nachází v obvodovém plášti, uprostřed je nejvyšší atrium na světě (180 m). Cena za dvoulůžkový pokoj za noc začíná na 1000 USD. V hotelu je kavárna a tři restaurace: Al Iwan uvnitř hotelu, vyhlídková Al Muntaha směrem na moře a podmořská Al Mahara s akváriem o obsahu 1 milion litrů vody a 18 cm silným speciálním sklem. Na 28. patře je heliport a ve výšce 200 metrů restaurace s výhledem na Perský záliv. Pro hosty jsou k dispozici vozy Rolls-Royce nebo BMW i s řidičem. Stavba stála 1,5 miliardy dolarů. Interiér si lze prohlédnout v rámci návštěvy kavárny nebo restaurace, podmínkou je předchozí rezervace a společenský oděv (pánové košile s límečkem, dlouhé kalhoty a uzavřené boty, dámy šaty nebo dlouhá sukně a střevíce). Fotografování interiérů je povoleno, samozřejmě s výjimkou ubytovaných hostů.
Burj Dubai (Dubajská věž) je mrakodrap, který by měl být po dokončení v roce 2009 nejvyšší stavbou světa, s předpokládanou (a dosud utajovanou) výškou přes 800 metrů a 162 podlažími. Tvar budovy má připomínat květ pouštní rostliny Hymenocallis a má být pokrytý islámskými motivy. Interiéry navrhoval mj. módní návrhář Giorgio Armani. Vnější obklady betonového a ocelového skeletu jsou ze speciálního skla, odolného vůči vysokým teplotám, silnému větru a písečným bouřím. V budově má být hotel, luxusní bydlení i kanceláře, na 124. patře vyhlídková plošina a na střeše telekomunikační zařízení.
Palm Islands (Palmy). Jsou to tři umělé ostrovy při pobřeží města Dubaj, spojené umělou šíjí s pevninou. Celkový půdorys odpovídá tvaru palmy (odtud název) a dubajské pobřeží se jejich stavbou násobně prodloužilo. Palm Jumeirah je určený k bydlení; jedenapůlkrát větší Palm Jebel Ali, který by měl být dokončen roku 2009, má i přístav a akvapark. Nábřeží tvoří promenáda ve tvaru arabského písma, přičemž autorem textu je dubajský šejk osobně („Od moudrého berte moudrost / je třeba muže s vizí k psaní na vodu / není každý jockey, kdo jezdí na koni / velcí muži míří k velkým úkolům“). Největší z ostrovů, Palm Deira (dokončení 2015) je určen k bydlení a rekreaci pro turisty, měly by zde vyrůst hotely, nákupní centra a rekreační areály.
The World Islands. „Ostrovy světa“ je skupina tří set uměle vytvořených ostrovů v Perském zálivu, asi 4 km od pobřeží Dubaje. Z ptačí perspektivy jsou uspořádány do tvaru světových kontinentů, dohromady zaujímají 9 km na délku a 6 km na šířku a chrání je společný oválný vlnolam. Jednotlivě měří 14 - 83 tis. m2, vzájemně jsou vzdáleny 50 až 100 metrů, bez spojení mosty: získané pobřeží měří celkem 232 km. Jsou určeny k privátnímu i nájemnímu bydlení i jako prázdninové resorty a prakticky všechny jsou již prodány, za ceny od 15 milionů do 250 milionů USD za jeden ostrov. Nápad pochází od vládce Dubaje, šejka Muhammada bin Rashida Al Maktouma. 
Dubai Marina. Supermoderní luxusní čtvrť Dubaje s desítkami mrakodrapů vzniká na křižovatce mezi Jebel Ali, Dubai Internet City, Dubai Media City a Americkou univerzitou. Čtvrť pro asi 100 tis. obyvatel bude mít vlastní infrastrukturu, parky a nemocnice, jachetní přístav a umělé jezero. Význačné mrakodrapy jsou Dubai Marina Towers, The Torch Dubai Marina, Infinity Tower, The Princess Tower, Number One Dubai Marina, Marina Terrace, Le Reve (Dubai) a Horizon Tower. Všechny nabízejí úžasný pohled na záliv, teploty snižuje stálá bríza.
Hydropolis. Superluxusní hotel umístěný 20 m pod mořskou hladinou před pláží přepychové čtvrti Jumeirah, který bude spojen se vstupním objektem na pevnině skleněným tunelem a vybavený špičkovou technikou. Komplex má zaujímat plochu 260 hektarů; jeho dokončení se předpokládá v roce 2009.
Jumeirah Beach Residence. Další z větších obytných a prázdninových resortů, s 34 luxusními obytnými a 4 hotelovými věžemi, se buduje vedle čtvrti Dubai Marina. 
Dynamic Tower. Projekt osmdesátipatrového mrakodrapu, jehož jednotlivá podlaží se každé otáčí kolem osy budovy a tím celá stavba mění svůj tvar; podle autora projektu Davida Fischera se tak do architektury poprvé vnáší čtvrtý rozměr, prvek času. Budova má být navíc energeticky plně soběstačná, zdrojem budou větrné turbíny mezi patry a fotovoltaické články. Stavba, v níž budou umístěny kanceláře, byty a hotel, má být dokončena v roce 2010.

Datlová palma
Datlová palma (datlovník, Phoenix dactylifera) patří k nejstarším kulturním rostlinám; její pěstování je doloženo již ve třetím tisíciletí př. n. l. a trvalé osídlení řady míst je možné jen díky datlovníku. Má mimořádné schopnosti růst v suchých a horkých oblastech, protože je velmi odolný a dokáže si opatřit vodu z hloubky až 25 m, přičemž snáší i vodu slanou. Jeden strom dává ročně až 100 kg datlí, které lze dobře konzervovat sušením. Z rostliny se dá využít úplně všechno: kmeny poskytují cenný stavební materiál, trvanlivé listy slouží jako střešní krytina nebo pro výrobu rohoží, košů a dalších předmětů.

Demografie
Na území SAE žije 5,5 miliónů obyvatel (2008), z čehož jen necelá čtvrtina jsou Arabové narození v Emirátech. Ostatní jsou cizí státní příslušníci, kteří sem přišli za prací, většinou z Indie, Pákistánu, Bangladéše, Filipín, Srí Lanky a Indonésie, dále jsou to Íránci a Arabové z Egypta, Libanonu, Súdánu, Sýrie a Palestiny. Přestože jsou všichni žádanou a levnou pracovní silou, potřebují k pobytu a pracovnímu povolení záruku od rodilého Araba, kterému poté platí částí své mzdy a on naopak nese odpovědnost za jejich bezúhonnost. 
Hustota osídlení je velmi nerovnoměrná. Většina lidí žije v Dubaji, Abu Dhabi a dalších městech na pobřeží (Sharjah, Al Ain a Fujairah), vnitrozemská poušť je liduprázdná. Průměrný věk dožití je 75 let (muži 73 let, ženy 78 let). Mužů je dvakrát více než žen, což je především důsledkem množství cizinců – mužů, kteří zde dlouhodobě pracují.

Emiráty
Spojené Arabské Emiráty (SAE) jsou tvořeny sedmi emiráty, vždy se stejnojmenným hlavním městem. Pět emirátů má kromě hlavního území ještě jednu nebo více exkláv. Emiráty jsou Abu Dhabi (česky: Abú Zabí), Ajman  (česky: Adžmán; 1 exkláva), Dubai  (česky: Dubaj; 1 exkláva), Fujairah  (česky: Fudžajra; 2 exklávy)  Ras al-Khaimah  (česky: Rás al-Chajma; 1 exkláva),  Sharjah  (česky: Šardžá; 3 exklávy) a Umm al-Quwain (česky: Umm al-Kuvajn). Dvě oblasti jsou pod společnou správou. Uvnitř teritoria Emirátů se nachází část území Ománu. Každý emirát má svého vládce, všechny dohromady pak voleného prezidenta.

Náboženství
Oficiálním náboženstvím v Emirátech je islám. Vyznává jej naprostá většina místních obyvatel, kteří jsou převážně sunnity; asi 20 % jsou šíité a menšinu tvoří Ibádovci. Podíl vyznavačů jiných náboženství je dán přílivem cizinců, především Indů; údaje o podílu jednotlivých vyznání se proto liší. SAE společně s Kuvajtem jsou jedinými státy v této oblasti, kde je kromě islámu povoleno vyznávat i jiné náboženství (hinduismus, křesťanství); v Abu Dhabi sídlí katolický biskup pro celý Arabský poloostrov. Náboženská tolerance však platí pouze pro vyznání, šíření jiného náboženství než islámu není povoleno.
Islám je významné monoteistické náboženství, které založil prorok Mohamed (narozený roku 570/571 n.l.): ústřední myšlenkou je víra v jediného boha, Alláha. Věřící v Alláha, muslimové, mají vůči Bohu pět povinností: vyznání víry („Není boha kromě Alláha a Muhammad je jeho prorok“), modlitbu (pětkrát za den, obráceni čelem k Mekce), povinná charita (rozdělit se s chudšími) a půst v měsíci ramadánu (za denního světla se zdržet jídla, pití, kouření a sexu, ale například i pomluv a urážlivého vyjadřování) a jednou za život pouť do Mekky. Poutník, který svaté místo navštíví, získá titul „hadži“. K modlitbě vyzývá věřící z minaretu muezzin. Korán jsou shromážděné Prorokovy texty (Boží poselství), Sunna je ústní tradice (Prorokovy výroky přednesené při různých příležitostech a vyprávění o jeho činech). Z koránu a sunny vychází islámský zákoník, šaría. Islám není jen náboženství, ale životní filosofie, styl, právní a morální systém i kultura. Islám na světě vyznává asi 1 miliarda lidí.
Po Prorokově smrti  se muslimové neshodli o jeho nástupnictví a nakonec se rozdělili. Většina z nich jsou tolerantnější sunnité. Šíité prosazují názor, že nástupcem Proroka měl být jeho bratranec Alí, cítí se pronásledovaní a mají několik odnoží (imámovci, ismáilovci). Ibádovci jsou jednou z odnoží muslimské sekty cháridžovců, která vznikla v 8. století a rozšířila se zejména v severní Africe mezi Berbery. Udrželi se mj. jako náboženské menšiny v Ománu, na Zanzibaru, na ostrově Džerba (Tunisko), v Džabal Nafúsa (Libye) a v Mzábu (Alžírsko). Nejsou extremisté a nesouhlasí s vraždami z náboženských důvodů.

Ropa a zemní plyn
První pokusy o navrtání ropy byly provedeny roku 1951, od roku 1958 tryská ropa proudem. Monopol na těžbu a zpracování má národní společnost Abu Dhabi National Oil Company. Těžba ropy je základem státní ekonomiky, nejvíce se jí produkuje na území Abu Dhabi, kde je rovněž těžiště zásob (desetina celosvětových zásob a 92 % zásob SAE). Ropy se těží odhadem 2,3 milionů barelů denně. Zásoby zemního plynu jsou čtvrté největší na světě.  

Zeměpis, geografické poměry
Spojené arabské emiráty (Al-Imarát al-Arabíja al-Muttahida, SAE, Emiráty), v minulosti označované jako Pirátské pobřeží či Smluvní Omán, leží ve východní části Arabského poloostrova, při Ománském a Perském zálivu. Celková dálka hranic je 867 km, s Ománem (410 km) a Saudskou Arábií (457 km). Pobřeží je dlouhé 1318 km a přiléhá k němu asi 200 ostrovů a ostrůvků. Celková rozloha je 83 600 km2 , z toho šest sedmin zaujímá území emirátu Abu Dhabi. Hlavním městem je Abu Dhabi, další významná města jsou Dubaj, Sharjah, Al Ain a Fujairah.
Většinu území tvoří nehostinná poušť Rub al-Khali (130 tis. km2) s několika oázami (Liwa a Buraimi). Díky rozdílnému minerálnímu složení je barva písku v různých emirátech různá. Pobřeží Perského zálivu lemují  solné pánve. Pobřežní pláně severovýchodně od Abu Dhabi směrem k Ras Al Khaimah jsou zelenější, stejně jako pohoří Al-Hajar na hranici s Ománem: nejvyšší bod pohoří na území SAE je Jebel Yibir (1527 m n.m.). 
Na území Emirátů se nacházejí bohatá ložiska zemního plynu a ropy.

Flóra a fauna, ochrana přírody, národní parky
Cenná přírodní vegetace se nachází v oblastech severně od Abu Dhabi, podél východního pobřeží, v okolí města Hatta a ve vyšších nadmořských výškách pohoří Hajar. Vysazování parků a lesů je věnováno maximální úsilí, a k ochraně flóry a fauny byly zřízeny přírodní rezervace. 
Ze zvířat jsou nápadné kozy a velbloudi, pro divokou faunu jsou však typická noční zvířata, která se přes den skrývají před sluncem. Vzácné a endemické druhy jsou Gordonova divoká kočka, karakal (Caracal caracal, rys stepní) a pouštní pták velikosti slepice (Chlamydotis undulata). V emirátu Sharjah byla zřízena rezervace pro záchranu přímorožce arabského. Zákonem chráněni jsou rovněž arabský leopard (Panthera pardus nimr), arabský vlk, tahr arabský (Hemitragus jayakari, druh kozy) a hyena pruhovaná. Při pobřeží a v oázách je možné pozorovat tažné ptáky. Moře je bohaté na tropické ryby, hojní jsou i žraloci, delfíni a v zimním období velryby.
Ve vegetaci převažuje několik druhů všestranně využitelných datlových palem a palma kokosová, záměrně vysazovány jsou rovněž papája, citrusovníky a stín poskytující akácie. „Ghaf“ je dřevina získávající vodu z hloubek až 80 metrů, další zajímavé druhy se vyskytují zejména v oázách (pouštní hyacinty, keře „qafas“).

Průmysl, zemědělství, ekonomika
Někdejší pirátství, lov perel, rybolov a obchod s kořením nahradila těžba ropy a zemního plynu. Těží se přibližně 2 miliony barelů ropy denně a příjmy za export ropy tvoří asi 25 % HDP. Zásoby ropy se odhadují na desetinu celkového objemu světových zásob, předpokládané zásoby zemního plynu řadí SAE na čtvrté místo na světě. Z dalších nerostných surovin jsou významná ložiska mědi v emirátech Fujairah a Ras al-Khaimah, mastek v emirátu Fujairah a mangan v severních emirátech. Emiráty jsou soběstačné ve výrobě elektrické energie.
Významná je výroba hliníku a jeho slitin v Dubaji, loděnice v Dubaji a železárny v Abu Dhabi. Stavebnictví realizuje velkolepé projekty, zejména v Dubaji a Abu Dhabi. Vzrůstá význam kongresové, nákupní a veletržní turistiky.
Exportuje se zejména ropa, zemní plyn, sušené ryby a datle, dováží se strojírenské výrobky, dopravní prostředky, chemikálie a potraviny. HDP na hlavu v přepočtu parity kupní síly je asi 37 tis. USD. Zdravotnictví a školství je na vysoké úrovni a pro občany SAE je bezplatné.

Zemědělství
Podíl zemědělství na tvorbě HDP činí pouhá 4 %. Obdělává se asi 0,5 % plochy, v oázách a pod závlahou: limitujícím faktorem jsou vysoké teploty, nedostatek vody a vysoká salinita půdy. V zemědělství pracuje asi 9 % obyvatel, stát financuje zalesňování okrajů pouští, budování zavlažovacích systémů a zakládání nových farem. Emiráty produkují 80 % vlastní spotřeby mléka, 25 % masa a drůbeže a jsou soběstačné v produkci vajec. Hlavní plodinou je palma datlová (datlí na export se sklidí přes 300 tisíc tun ročně), dále zelenina a melouny. Důležitý je rybolov.

Státní zřízení, administrativní uspořádání
Země je federací sedmi autonomních emirátů (imarat, jednotné číslo imarah): Abu Dhabi (česky: Abú Zabí), Ajman  (česky: Adžmán), Dubai, Dubayy (česky: Dubaj), Fujairah, Al Fujayrah  (česky: Fudžajra),  Ras al-Khaimah, Ra's al Khaymah (česky: Rás al-Chajma),  Sharjah, Ash Shariqah (česky: Šardžá) a Umm al-Quwain, Umm al-Qaiwain, Umm al Qaywayn (česky: Umm al-Kuvajn).
Emírové, vládci emirátů, tvoří Federální nejvyšší radu, která volí ze svého středu prezidenta a viceprezidenta na pětileté volební období. Jeho Výsost šejk Zayed bin Sultan Al Nahyan, vládce Abu Dhabi, je prezidentem od roku 1971, Jeho Výsost šejk Maktoum bin Rashid Al Maktoum, vládce Dubaje, viceprezidentem a zároveň předsedou vlády od roku 1990. Rada ministrů je jmenována premiérem po dohodě s prezidentem a tvoří výkonnou složku vlády. Prezident jmenuje též soudce nejvyššího soudu. 
V Emirátech nejsou politické strany, jednokomorové Federální národní shromáždění (parlament, Majlis al-Ittihad al-Watani) má 40 poslanců s dvouletým mandátem, z toho 20 jmenují přímo vládci jednotlivých emirátů, 20 je volených, přičemž 6689 volitelů je jmenováno vládci emirátů.
Všechny emiráty jsou absolutistické monarchie, každý má vlastní vládu. Větší města jsou spravována vlastní radnicí.

Historie v datech
asi 5500 př. n. l.:  Pozdní doba kamenná, první pastevci. 
asi 4000 př.n.l.: Archeologické nálezy osídlení poblíž hory Jebel Hafit.
asi 2500 – 2000 př. n. l.: Na území dnešního Abu Dhabi kultura Umm Al-Nar, nadzemní hromadné hrobky, opevnění, výměnný obchod s mědí z Hajarských hor, bronz,  kultivace datlové palmy, domestikace velbloudů.
1300 – 300 př.n.l.: Doba železná, umělé zavlažování.
77. n.l.: První historická zmínka (římský historik Plinius Starší).
6. stol. př.n.l. – 6. stol.n.l.: Oblast střídavě ovládají a ztrácejí Peršané, území je významnou zastávkou na obchodních cestách mezi Středomořím a Indií, případně až Čínou, export perel, purpuru, datlí, zlata.
635: Bitva u Dibby, islám se stává oficiálním náboženstvím, území pod vlivem Arabské říše.
16. století: Pobřeží objevují Portugalci, budují zde své opěrné body a ovládají obchod v Indickém oceánu. Pouštní kmeny bojují střídavě mezi sebou a s kolonizátory.
1633: Portugalci čelí holandským a později britským snahám ovládnout oblast. Zároveň se ustavují místní vládnoucí rody, z nichž některé jsou v čele emirátů dodnes.
1819: Do místních sporů zasahují Britové expedicí proti pirátům z Ras al-Khaimah a zničí jejich loďstvo.
1820: Místní vládci podepisují mírové smlouvy s Brity, spory místních vládců však pokračují dál, území je označováno Pirátské pobřeží a později Smluvní Omán. 
1833: Do Dubaje přichází šejk Al-Maktoum, začátek vlády této rodiny.
1835: Smlouva místních vládců s Brity o „věčném námořním příměří“.
1892: Britové podepisují dohody s vládci jednotlivých emirátů o poskytnutí ochrany výměnou za monopolní vztahy. Vzniká protektorát Smluvní Omán.
1894: Dubaj se stává velkoměstem, osvobození obchodníků od daně.
po 1930: Krach lovu perel a místního trhu s perlami v důsledku rozvoje jejich umělé kultivace.
1940: Válečný konflikt mezi emiráty Dubai a Sharjah.
1958: Vláda šejka Rashída.
60 léta: Objevení ložisek ropy, počátky těžby.
1968: Velká Británie oznámila úmysl území dekolonizovat. Šest emirátů vedených šejkem Zayedem, vládcem Abú Dhabi, se dohodlo na vytvoření federace.
1971: 2. prosince vyhlášen nový stát ze šesti emirátů, Spojené arabské emiráty (SAE), v čele se šejkem Zayedem.
1972: V únoru k federaci SAE přistoupil sedmý emirát, Ras al-Khaimah.

Spropitné

Přestože je spropitné v arabském světě prakticky neodmyslitelné, není v Emirátech striktně vyžadováno. Přesto na ně nezapomínejte zejména u pokojských, nosičů zavazadel a služeb, když jste spokojeni. Na závěr pobytu můžete dát spropitné recepčnímu. Taxikáři spropitné neočekávají, ale protože většina zaměstnanců ve službách jsou cizinci z chudých států, má pro ně cenu každý dirham. Nosičům zavazadel nebo obsluze u benzínové pumpy (za natankování a umytí skla) se dávají 2 dirhamy.
V restauracích se očekává spropitné zhruba 10 % celkové útraty. To neplatí v lepších restauracích, kde se přirážka za obsluhu objeví na účtu (Abu Dhabi 16 %, Sharjah 15 %, Dubai 10 %).

Svátky

Svátky související s náboženstvím jsou pohyblivé a řídí se islámským lunárním kalendářem, začínajícím příchodem proroka Mohameda z Mekky do Medíny. Křesťanský rok 2008 je dle arabského kalendáře rokem 1429 (shodou okolností začínají a končí tyto roky podle obou kalendářů velmi blízko). Arabský kalendář je zpravidla o 11 dní kratší než gregoriánský. Je přísně lunární, jeho měsíce mají 30 nebo 29 dnů. 
O svátcích jsou státní instituce, školy a většina obchodů zavřeny. Týdenní pracovní volno (naše sobota a neděle) je v arabském světě čtvrtek a pátek. Během postního měsíce ramadánu jsou zkráceny úřední hodiny, zakázána je živá hudba, nejsou v provozu diskotéky ani taneční kluby a nekonají se společenské akce. V restauracích se nepodává alkohol a během dne se neobsluhuje ani v hotelových restauracích (k dispozici jsou švédské stoly v odděleném prostoru). Lze však objednat jídlo na pokoj. Ani cizinci by neměli na veřejnosti jíst, pít a kouřit, chtějí-li se vyhnout nepříjemnostem.
Hlavní svátky:
1. leden: Nový rok
březen (pohyblivý): Narozeniny Proroka Mohameda 
červenec (pohyblivý): Nanebevstoupení Prorokovo (Al Isra´Wa Al Miraj) 
6. srpen: Nástup vlády Jeho Výsosti šejka Zayeda, hlavního tvůrce sjednocení sedmi emirátů
září (pohyblivý): Id al Fitr (konec Ramadánu)
listopad (pohyblivý): Id al Adha, „Svátek oběti“, den každoroční pouti do Mekky
2. prosinec (pohyblivý): Národní den (výročí sjednocení 7 emirátů, 1971)
prosinec (pohyblivý): Islámský nový rok (Ra´s as-Sana al-Hijria)
Protože začátek muslimského svátku je dán pozorováním měsíce, data svátků jsou přibližná a přesné datum je oznamováno zpravidla jen den předem. Když svátek padne na víkend, obvykle se přesouvá na nejbližší pracovní den.

Telefonování + roaming

Předvolba do ČR je +420 (00420), předvolba do SAE +971, každý region má poté vlastní číselný kód. Monopolní správce sítě je společnost Etisalat, pokrytí signálem je prakticky všude. Místní hovory jsou zdarma. Mezinárodní hovory jsou levnější v době od 21.00 do 7.00, v pátek a o státních svátcích celý den.Všichni tři čeští operátoři mají do SAE roaming, aktuální ceny hovorů a SMS zjistíte u svého poskytovatele služeb.
Volání z hotelu je drahé. Faxovat lze z poboček společnosti Etisalat nebo z Copy Centra (stránka asi 10 AED). Telefonní automaty berou jak mince (1 AED nebo 50 fils), tak karty, které lze koupit v provozovnách ETISALAT, supermarketech, lékárnách i jinde.

Tísňová volání

hasiči 997
policie 999
ambulance 998, 999
záchranná služba 214666
pohotovostní služba Čedoku: +420 724 626 775

Víza, vstupní formality

Turistické vízum je možné získat na 30 dní bez možnosti prodloužení a lze o ně požádat pouze předem, a to prostřednictvím registrované cestovní kanceláře, místního hotelu nebo letecké společnosti. Pas musí být platný minimálně 3 měsíce ode dne vstupu do země. Víza jsou zásadně jednorázová bez ohledu na vyznačenou platnost; to je důležité například při plánování výletu do sousední země. Je nutné dodržet vstupní hraniční přechod, který je zároveň i výstupním a je ve vízu uveden. 
Povinnou přílohou žádosti o vízum je cestovní zdravotní pojištění na dobu pobytu, s doporučenou výší pojistného plnění minimálně 30.000 EUR, a složení vratného depozitu ve výši 1.000 AED. Podrobnější podmínky je třeba konzultovat s příslušnou cestovní kanceláří.
Místní úřady příliš nepodporují individuální turistiku a zejména u svobodných žen do 40 let jsou víza udělována velmi obezřetně.
Tranzitní víza s platností od několika hodin, maximálně 1-2 dny, vyřizuje pro cestující na letišti  letecká společnost, která cestujícího přepravila do SAE. Detailní podmínky sdělí konkrétní letecká společnost: obvykle je pas cestujícího deponován na letišti u imigrační policie, výměnou za doklad o tranzitu, na nějž lze opustit letiště. Při návratu je předložení dokladu o tranzitu podmínkou vrácení originálního pasu.
Při příletu do země se vyplňuje tzv. „vstupní karta“, při odletu „výstupní karta“. Odevzdávají se pasové kontrole a slouží pro bezpečnostní i statistické účely. Pozor! Emiráty neuznávají stát Izrael a cestující do SAE s izraelským razítkem v pase se vystavuje riziku, že nebude do země vpuštěn.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví České republiky ve Spojených arabských emirátech
Embassy of the Czech Republic
Cornishe Plaza, Citibank Bldg., Abu Dhabi
P.O.Box 27009
tel: +97126782800, konzulární pohotovost +971506628920
fax: +97126795716
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
web: www.mzv.cz/abudhabi  
provozní hodiny úřadu: ne – čt 08.00 – 16.30
úřední hodiny pro veřejnost: ne, út, čt 09.00 – 12.00
Zastoupení SAE pro ČR
Embassy of the United Arab Emirates
Peter-Jordan-Strasse 66, A-1190 Wien, Österreich
tel: +43-1-3681455-56
fax: +43-1-3681485
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
provozní hodiny: 09.00 – 14.30

Zdravotní péče, očkování, hygiena

Zdravotnictví v Emirátech je kvalitní zejména v soukromých zdravotnických zařízeních, počítejte však s tím, že i ve státních nemocnicích je ošetření drahé a cizinci je platí na místě, v hotovosti nebo platební kartou (za přijetí lékařem 100 až 250 AED, běžné lékařské vyšetření 400 AED, hospitalizace 500 AED za noc). Celková cena záleží na provedených úkonech a předepsaných lécích, které se rovněž hradí v hotovosti. Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v SAE neexistuje, klíčové je kvalitní cestovní mezinárodní zdravotní pojištění. Doporučované nemocnice pro cizince jsou Abu Dhabi Central Hospital a Al – Maktoum Hospital, Dubai.
V případě ošetření je nezbytné, abyste si nechali vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovali veškeré originály účtů, receptů a dalších případných dokladů (např. rtg. snímků) pro pozdější jednání s Českou a vaší zdravotní pojišťovnou. Následná refundace je možná jen v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Součástí zájezdu u CK Čedok je pojištění u České pojišťovny, jehož rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu.
Očkování se nevyžaduje, s výjimkou žluté zimnice, pokud byste cestovali z oblastí, kde se dosud vyskytuje. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A a B, tyfu, tetanu, případně vzteklině. O případném užívání antimalarik při pobytu v severní části Emirátů se poraďte s odborným lékařem. Astmatici, alergici, kardiaci a lidé s očními chorobami by se měli o cestování do SAE poradit se svým lékařem. 
Nepodceňujte slunce a dodržujte pitný režim: největším nebezpečím je úpal, úžeh, spálená kůže a celková dehydratace. Sluníčko opaluje i pod vodou a pod slunečníkem! Vybavte se kvalitními opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem a pijte, i pokud nemáte pocit žízně, rozhodně více, než jste zvyklí doma. Na spáleniny pomůže pěna Panthenol, mimo hotelový bazén je možné koupat se i v tričku.
Zvláštní riziko může představovat klimatizace, zejména pokud je zapnutá na příliš nízkou teplotu a může tak být příčinou nachlazení. V hotelovém pokoji si ji proto nastavte či nechte nastavit rozumně, případně s sebou noste lehký svetřík.
Proti cestovnímu průjmu se kromě léků doporučují rehydratační a iontové nápoje, samozřejmostí je zvýšená hygiena. Voda z kohoutku je všude pitná, ale není chutná, je proto lépe pít vodu balenou v láhvích. Velké hotely a restaurace mají standard srovnatelný s Českou republikou a při dodržování základních hygienických pravidel není třeba se obávat nákazy z potravin, raději se však vyhněte se nákupům jídla na pouličních stáncích, zejména tepelně neupraveným (saláty, zmrzlina). Pokud jste dosud neochutnali mořské plody, ověřte si nejprve, zda na ně nemáte alergii. Trpíte-li mořskou nemocí, na lodní výlety se vybavte léky proti kinetóze (Nokinal, Kinedryl ap.) a použijte je dle návodu v příbalovém letáku.
Při výletu do pouště vás mohou překvapit štíři a hadi. Prohlédněte si předem místo, kam si sednete, nesahejte do škvír mezi kameny a před obutím vyklepejte boty. Dojde-li přesto ke kousnutí či uštknutí, ranku podvažte a vyhledejte lékaře. Pro použití séra je důležitá identifikace živočicha: optimální je fotografie, ale stačí, pokud ho budete schopni popsat (barvu, velikost). V moři nesahejte na medúzy ani jiné živočichy, někteří mohou nepříjemně požahat. Nehlaďte volně pobíhající zvířata, mohla by mít vzteklinu.
Lékárny
Veškeré léky (i předepsané lékařem) se platí v hotovosti. Nezapomeňte si vzít v dostatečném množství léky, které pravidelně užíváte, nejlépe v originálním balení. Trpíte-li chronickou nemocí nebo máte vážnější zdravotní potíže, poznamenejte si ke kartičce zdravotního pojištění názvy léků, které užíváte, krevní skupinu a případnou alergii.
Příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen, Acylpyrin), analgetika (Brufen, Korylan), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Imodium, Reasec, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika předepsaná lékařem, antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Ophtalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.

Zvyklosti a obyčeje

Emiráty jsou k cizincům tolerantnější, než například Kuvajt nebo Saúdská Arábie; přesto nepodceňujte místní zvyky a zejména neporušujte pravidla islámu. Rozhodně respektujte zákaz znevažování islámského náboženství a Alláha, zákaz vstupu do mešity pro bezvěrce (tedy ty, kdo nevyznávají islám), konzumace alkoholu na veřejnosti, fotografování žen i mužů bez jejich předchozího svolení a nevhodnost vyrušování modlících se. Během ramadánu je navíc muslimům zakázáno od úsvitu do soumraku jíst, pít a kouřit na veřejnosti (neplatí jen pro děti, těhotné ženy a nemocné) a tato zdrženlivost se očekává i od cizinců. 
Nevhodná je jakákoli intimita na veřejnosti, například líbání a objímání. Naopak se běžně vodí za ruce dvě ženy anebo dva muži, což je výrazem přátelství. Homosexualita se trestá vězením, je však legální polygamie a čím je muž bohatší, tím více žen může mít. Všechny však musí zabezpečit stejným dílem, žádnou nesmí zanedbávat a každá musí být spokojená. 
Emiráty jsou tolerantnější i pokud jde o práva žen, takže zde může žena chodit sama, bez doprovodu muže. V oblečení však platí omezení, která se v jednotlivých emirátech liší. Také cizincům se doporučuje místní obyvatele neprovokovat, nepřijatelné jsou minisukně, minišaty na ramínka, minišortky, tílka a výstřihy, odhalená ramena a kolena.
Přijde-li žena do místní společnosti, neměla by podávat ruku první, na rozdíl od našich zvyklostí se to zde považuje za neslušné a měla by na podání ruky vyčkat; někteří zbožní muslimové si s ženami ruku dokonce vůbec nepodávají. Případné nevítané poznámky se doporučuje ignorovat a zachovat si smysl pro humor. Na druhé straně má v Emirátech běžně žena přednost a je obsluhována první, někdy je v bankách a na úřadech dokonce zvláštní fronta pro ženy.
Čas je relativní veličina, a v arabském světě to platí dvojnásob. Dochvilnost nepatří k místním ctnostem, jakékoli projevy netrpělivosti však nepřidají na vážnosti ani důležitosti, spíše vytvářejí negativní dojem. Jednání zpravidla trvají dlouho a mimo jiné je třeba respektovat čas modliteb. Přímé odmítnutí je vůči hostovi považováno za neslušné. Abstinence od alkoholu při jednání dává hostiteli najevo, že uznáváme jeho hodnoty.
Levá ruka je považována za nečistou, protože se v arabském světě používá k intimní hygieně. Proto levou rukou nikomu nic nepodáváme a samozřejmě jí nejíme. Za neslušnou se považuje i taková poloha nohou, aby chodidla na někoho směřovala. 
Pokud budete pozváni na návštěvu, očekává se malý dárek, nejlépe české provenience.


Zvětšit mapu

Informace převzaty z http://www.cedok.cz/destinace/spojene-arabske-emiraty.htm