Mauricius

Vlajka Mauricijské republiky

Mauricius (anglicky Mauritius) je ostrov vulkanického původu ležící v Indickém oceánu, asi 900 km od Madagaskaru, poblíž obratníku kozoroha. Jeho rozměr je pouhých cca 58x47 km a pobřeží o délce 330 km je téměř po celém obvodu obklopeno korálovým útesem. Co se týče časových pásem, oproti České Republice je na ostrově Mauricius v zimě o 4 hodiny více a v létě o 2 hodiny více. Auta tu jezdí na opačné straně než u nás, čili vlevo.

Počasí

Vzhledem k poloze na jižní polokouli jsou tu oproti nám "otočená" roční období, léto tu je tedy zhruba od prosince do března s teplotou vzduchu cca 29 - 30°C, voda je v tomto období vyhřátá na cca 28°C. V nejchladnějším období (červenec - říjen) klesá teplota vzduchu na 24°C, vody ještě o stupínek níže. Není zde žádné výrazné období monzunových dešťů, nicméně déšť může přijít kterýkoliv den v průběhu roku. Potápění je nejlepší od prosince do března, voda je v tomto období neprůzračnější. Od června do srpna jsou nejlepší podmínky pro surfování. Na rybolov je ideálním obdobím září až březen.

Obyvatelstvo

Dvě třetiny obyvatel jsou indického původu, zbytek jsou převážně míšenci, asi 4 % tvoří francouzsky mluvící obyvatelé evropského původu, asi 2 % jsou čínského původu. Přestože oficiálním úředním jazykem je angličtina, zdaleka nejpoužívanějším jazykem je Morisien, kreolský jazyk, který má za základ francouzštinu, mateřským jazykem je pro 80 % obyvatel, zbytek obyvatel ho používá jako druhý, dorozumívací jazyk. Dále se na ostrově mluví různými indickými dialekty, francouzsky a čínsky. V médiích dominuje spisovná francouzština.

Historie

Mauricius byl znám již Arabům v 10. století, kteří ho měli zanesený na svých navigačních mapách pod jménem Dinarobin. Evropany byl objeven až roku 1505 portugalským mořeplavcem Pedrem Mascarenhasem, po němž byla oblast pojmenována jako Maskarenské souostroví. Mauricius získal jméno po holandském princi Maurits van Oranje. Postupně patřil pod správu Portugalců, Holanďanů, Francouzů (kteří ho přejmenovali na Île de France) a od roku 1814 Angličanů. Dne 12.března 1968 získal Mauricius nezávislost a o 24 let později byl prohlášen za republiku. Tu tvoří kromě samotného Mauricia také ostrov Rodrigues o rozloze 108 km² vzdálený 560 km severovýchodně od hlavního ostrova a několik menších ostrovů. Mauricijská ústava je založená na rozdělení moci mezi předsedu vlády a kabinet. Hlavou státu je prezident.

Ekonomika

Ekonomika byla až donedávna závislá na produkci cukrové třtiny, ale v posledních 10 letech se jeho hospodářská základna více diverzifikovala. Přestože více než polovinu plochy ostrova stále zabírají plantáže cukrové třtiny, do popředí se dostávají i další obchodní komodity, převážně čaj, banány, brambory, tabák a ovoce. Rozvíjí se i rybolov, pro který má Mauricius ideální předpoklady. Nicméně, nejdůležitějším vývozním artiklem je textil a oděvy. Následují výrobky z umělých hmot, hodinky, syntetické drahokamy a elektronika. Obrovský rozmach získávají služby cestovního ruchu, zaměřené převážně na nejnáročnější klienty. V posledních letech zde byly postaveny desítky hotelů v kategorii 5***** a 6******.

Měna

Měnovou jednotkou je mauricijská rupie (Rs.), která je rozdělená na 100 centů (cs). Cizí měny, cestovní šeky, směnky a další bankovní nástroje mohou být dováženy na ostrov bez omezení. Peníze lze bez problémů směnit již na letišti nebo v hotelech, banky a bankomaty jsou k dispozici téměř v každém městě. Akceptovány jsou kreditní karty American Express, Diners, MasterCard a Visa. Aktuální kurz (únor 2014): 1 MUR = 0,67 CZK

Víza

Pro vstup do země není pro občany České a Slovenská republiky zavedena vízová povinnost, stačí pouze pas s platností min. 6 měsíců po odjezdu.

Zdroje informací : www.mauritius.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Mauricius

 


Zvětšit mapu